Gazdaság

Az S&P csak rövid időre húzta le a BUX-ot

Változatos napot zárt a Budapesti Értéktőzsde csütörtökön: a nyitáskor még a 19 ezer pontot meghaladó BUX az ország adósbesorolását lerontó Standard and Poor’s bejelentése után hirtelen több mint 400 pontot esett, azonban ezt a nap végéig ledolgozta.

A forgalom 37 milliárd forintot tett ki, a vezető részvények a Richter kivételével erősödtek. Suppan Gergely, a Magyar Takarékbank elemzője elmondta, hogy a hitelminősítő intézet bejelentése derékba törte ugyan a régió tőzsdéivel együtt Budapesten is megindult pozitív korrekciót, de figyelemre méltó, hogy a vezető részvények többsége mégis plusszal tudta zárni a napot. A kormányzati intézkedések következtében nagy veszteséget elszenvedett banki és gyógyszeripari papírok csökkentetni tudták korábbi veszteségeiket, amiben a szakember szerint jelentős szerepe volt annak, hogy egyes társaságok már számszerűsítették és közzétették várható veszteségeiket. A transzparencia lélektanilag kedvezően hatott a befektetőkre – véli az elemző.

A szakember szerint pénteken elmarad a régiótól a budapesti börze. Az állampapírpiacon 20-30 bázisponttal megemelkedett hozamszintek komoly versenyt jelentenek a részvények számára. A Mol árfolyama 350 forinttal, 1,9 százalékkal 18 650 forintra nőtt, a társaság részvényeivel 8,8 milliárd forint értékben kereskedtek. Az OTP 17,1 milliárd forintos forgalomban 120 forinttal, 2,2 százalékkal 5550 forintra erősödött. A másik bankpapír, az FHB 5,7 százalékot, 54 forintot emelkedett, 999 forinton zárt. Nem változott a Magyar Telekom részvények ára, 3,1 milliárd forintos forgalomban 804 forinton állt a távközlési papír záráskor. A Richter 37 000 forinton fejezte be a kereskedést, az előző naphoz képest 500 forintot, 1,3 százalékot gyengült az árfolyama, forgalma 5,3 milliárd forint volt. Az Egis árfolyama a Richterrel ellentétben több mint 6 százalékkal 1430 forinttal 24 000 forintra erősödött, 1,3 milliárd forintos forgalomban.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik