Belföld

Kockázatos lépés a gyógyszerkassza csökkentése

gyógyszerek ()
gyógyszerek ()

Az egészségügyi bizottság valamennyi ellenzéki képviselője osztotta az Állami Számvevőszék aggodalmait. A szocialisták azért bíznak Szócska Miklós szavaiban.

Az elmúlt időszakban “markáns változások” történek a konvergenciaprogram, illetve a Széll Kálmán Terv egyes intézkedései révén, így a gyógyszertámogatásokra a jövő évre mintegy 198 milliárd forintot terveznek – mondta el Tóbiás Tamás, a Nemzetgazdasági Minisztérium főosztályvezetője, az Országgyűlés szakbizottságának hétfői ülésén.

Ennek kapcsán az Állami Számvevőszék (ÁSZ) képviseletében Zakar László főtanácsos elmondta: a gyógyszerkassza idei évre tervezett 268 milliárd forintos keretének jövőre 198 milliárdra való csökkentését az ÁSZ kockázatos lépésnek tartja.

Ezt a véleményt osztotta az egészségügyi bizottság valamennyi ellenzéki képviselője is. Kiss Sándor jobbikos képviselő azt mondta: azáltal, hogy majdnem harmadával csökken a gyógyszertámogatás, a térítési díjak emelkedni fognak. Szilágyi László (LMP) a jövő évi büdzsé egyik legkritikusabb elemének nevezte a gyógyszerkassza drasztikus csökkentését, míg a másiknak azt, hogy a jövő évi költségvetésben nem látni a dolgozók béremelésének fedezetét.

Tukacs István szocialista képviselő azt mondta: bár jelen állapotában még nem tudják támogatni a költségvetési javaslatot, látják, hogy a minisztériumban harcolnak az egészségügyi ágazatért, bíznak továbbá Szócska Miklós szavaiban, miszerint még dolgoznak a forrásteremtési stratégiákon, s így remélik, hogy a költségvetési tervezet később, módosítások után elfogadható lesz.

Szócska Miklós közlése szerint “mértéktartó optimizmussal” még dolgoznak a forrásteremtésen az egészségügyben, erre a jövő évi költségvetésre vonatkozó javaslat részletes vitája során vissza fognak térni. Az egészségügyi államtitkár az Országgyűlés szakbizottságának hétfői ülésén ezt mondta a 2013. évi büdzsével összefüggésben, hozzátéve: “Várjuk ki a végét!”.

Ezt megelőzően Tóbiás Tamás elmondta: az egészségügyi ágazat számára mintegy 90 milliárd forinttal több pénz áll rendelkezésre a jövő évi költségvetésben, ennek oka alapvetően a korábban önkormányzati fenntartású egészségügyi intézmények átvétele.

Szintén bővebb forrást, mintegy 8,5 milliárd forinttal több pénzt különítettek el a gyógyító-megelőző kasszára, amelynek így 830,5 milliárd forintos keretéből jövőre is folytatódhat a háziorvosi indikátorrendszer – vagyis a teljesítményalapú mutatószámok utáni finanszírozás -, lehetőség lesz a háziorvosok eszköztámogatására, a mentőszolgálat és a járóbeteg-szakellátás fejlesztésére, továbbá az Eurotransplant-tagságból felmerülő fejlesztésekre – fejtette ki a főosztályvezető.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik