Az ügynökség közleménye szerint 2007-ben csaknem 250 ezer négyzetméternyi irodaház építése van folyamatban, miközben az átlagos üresedési arány 12 százalék körül mozog Budapesten belül és az agglomerációban egyaránt. Az ingatlanügynökség felmérésében arra kereste a választ, hogy mennyi idő alatt tudják a fejlesztők gazdaságos szintre megtölteni bérlőkkel az új irodaházakat, és milyen szempontokat vesznek figyelembe a bérlői összetétel kialakításakor.
Az új irodaházak közvetítésében a fejlesztők rendszerint nemzetközi ingatlanügynökségeket vonnak be, akik jellemzően nemzetközi tanácsadócégeken vagy saját nemzetközi hálózatukon, illetve helyi piackutatáson keresztül értesülnek a piaci igényekről.
A tevékenységi kör dönt
A szakember tapasztalatai szerint 6-12 hónapon belül az irodaterületek 80 százalékát sikerül rendszerint bérbe adni. Az irodaterületek értékesítésénél – kevés kivételtől eltekintve – fontos szempont a bérlői összetétel kialakításában, hogy ugyanazokat a funkciókat végző vállalatok ne költözzenek egy fedél alá.
A kivételek közé tartozik a Graphisoft Park és a MOM Park, amelyek koncepciójában kifejezetten preferálták az azonos, illetve kiegészítő tevékenységet folytató cégek közelségét.
Fővárosból vidékre
Egy átlagos méretűnek mondható, 15 000 négyzetméteres “A” kategóriájú, vagyis a legújabb piaci igényekre épülő irodaház esetében 6-10 bérlővel lehet számolni. Az ügynökség figyelme először is egy-két domináns bérlő felé irányul. Ezt követően a fennmaradó területek értékesítésénél figyelembe veszik, hogy milyen kiegészítő tevékenységet végző cégek jöhetnek még szóba.
A felmérés szerint míg korábban számos vállalat törekedett a belvárosi ingatlanok megszerzésére, bérlésére, mára megfigyelhető, hogy a cégek igyekeznek olyan irodát választani, amely a város szívétől távolabb, de jó tömegközlekedéssel ellátott helyen található.