Tényleg nem mindennapi teljesítmény, ahogyan Molnár a regionális egészségügyi tanácsok bojkottja s a fideszes vezetésű települések perrel való fenyegetőzése dacára elérte, hogy az ország mind a 166 kórháza aláírja az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral a finanszírozási szerződést. Igaz, kivételes motiváló erővel rendelkezik: nála van a kassza kulcsa. Molnár egyértelművé tette: amelyik intézmény nem ír alá, az tavalyi pénzének csupán 70 százalékát kapja. Április elsején az utolsó két rebellis – a hódmezővásárhelyi és a tatabányai önkormányzat – is beadta a derekát. Nem olyan gazdagok, hogy „zsebből” finanszírozzák térségük fekvőbeteg-intézményeit.
Továbbra sincs tehát politikai béke, hiszen a legtöbb kórházfenntartó a bíróságon keres jogorvoslatot. Az ördög ráadásul a részletekben lakozik. Egészségügyi közgazdászok máris figyelmeztetnek: csökkentett ágyszám és növekvő finanszírozási szorzók mellett is bekövetkezhetnek kórházcsődök. A most életbe lépett változások ellen ágálók közül is többen belátják azonban, hogy tarthatatlan volt, összeomlással fenyegetett a régi struktúra. Tizenhat éve halogatott korrekciót hajtott végre a kormányzat, megpróbálván szinkronba hozni az egészségügyi bevételeket és kiadásokat. A kapacitások koncentrálásával pedig esély nyílik a megmaradó intézmények fejlesztésére.
A kétkedők táborát növeli, hogy a kivitelezés felülről vezérelt módon, a szakmával való érdemi egyeztetés nélkül zajlott. Az első szerződéstervezetekben szerepelt olyan kórház, amelyben altathattak volna, ám nem kaptak sebészeti ágyat. Erre reagált úgy Horváth Ágnes államtitkár: az nem fordulhat elő, hogy valakit az egyik intézményben altatnak, s egy másikban műtenek meg. Megnyugtató.
A szektor átalakításának döntő fontosságú eleméről, a több-biztosítós modellről áprilisban dönt a kormány. Ez akár koalíciós szakítópróba is lehet, hiszen az SZDSZ aligha enged programja leglényegesebb pontjából, míg a szocialisták egyelőre elzárkóznak a piacosítástól.
Az egészségügyi szakma egyelőre nem foglalkozik a kérdéssel, leköti az ezerféle változás. Mint mondják: szeretnék túlélni a reformot. Ezzel alighanem mindenki így van.