Gazdaság

Növekszik a lakosság eladósodottsága

Tovább folytatódott a magyar lakosság hitelintézetekkel szembeni eladósodottságának növekedése: a szektor tartozásainak aránya a GDP-hez viszonyítva közel négyszeresére nőtt 2000 óta – írja a Világgazdaság a PSZÁF jelentésére hivatkozva.

Az elmúlt évben tovább folytatódott a lakosság pénzintézetekkel szembeni eladósodásának növekedése, és a lakosság felhasználható jövedelméhez, különösen a szabad rendelkezésű jövedelmekhez képest ez az arány már kifejezetten magas – derül ki a jelentésből. A növekedés mértéke 2004-ben kisebb volt, mint az előző években, és az eladósodottság GDP-hez viszonyított mértéke az EU15 országainak átlagánál jóval alacsonyabb, ám hosszabb távra meghatározza a lakossági fogyasztás és megtakarítás pályáját.

A legnagyobb arányú összetevőt továbbra is a lakáshitelek képezik: bár növekedési ütemük lassult, 1900 milliárd forintos állományuk 2004 végén a lakossági bankhitelek közel 70 százalékát tette ki. A lakáshitelek kockázata nálunk viszont nemzetközi mércével is alacsonynak tekinthető. Ennek egyik fontos oka, hogy ezeknek a hiteleknek négyötöde állami támogatásban részesül, és ezek kamata maximált.

Az elmúlt években a gépjárművek kereslete is nagymértékben növekedett, és – szemben a lakásfinanszírozással – itt a hitelfedezet-arány száz százalékig terjedhet. Ezeknél a hiteleknél nem egy esetben a hitelező pénzintézet, többségében pénzügyi vállalat, nincs fedezve: a kinn lévő hitelösszeg magasabb, mint a gépjármű pillanatnyi piaci értéke. További kockázatot jelent a finanszírozók számára, hogy az elmúlt hónapokban gyorsan nőtt a nem vagy késedelmesen fizetők száma.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik