A nemzetközi pénzügyi szervezet szakértői szerint a lassulás Magyarországon, Lengyelországban és Szlovéniában a legnyilvánvalóbb.
Az elemzők úgy látják, hogy az EU-hoz tavaly csatlakozott nyolc közép-kelet-európai országban a gazdasági folyamatok az idén visszatértek a “normális” kerékvágásba, miután a csatlakozással összefüggésben megélénkültek a beruházások, nőtt az export és a termelés, s emelkedtek az árak. Mindent egybevetve azonban a szezonális ingadozásoktól megtisztítva a gazdasági növekedés még így is “robusztusnak” mondható a térségben.
Ennél borúlátóbban ítéli meg azonban a Világbank a reformfolyamatokat, amelyek lelassultak a Csehországban, Magyarországon, Lengyelországban és Szlovákiában küszöbön álló parlamenti választásokat megelőző politikai manőverezés miatt. A szervezet szerint ebben a négy országban alig haladt előre a szociális reform.
A bank elemzése szerint az új tagországok többsége teljesíteni tudja idei költségvetési céljait – Lettország és Magyarország kivételével.