Megkezdődött Nelson Mandela, a Dél-afrikai Köztársaság első fekete bőrű elnökének temetése vasárnap Qunuban, abban a faluban, ahol a politikus nevelkedett és élete vége felé visszavonultan élt.
A szertartás egy vallási énekkel indult. A 95 éves korában, december 5-én elhunyt Mandelát az állam költségén, a katonai pompát és a hagyományos törzsi rítust vegyítve temetik el családi birtokán. A temetésen a családtagokon és az állami vezetőkön kívül több neves külföldi vendég is jelen van. A szertartás élőben követhető a Youtube-on:
“Nem okozhatunk neked csalódást”
Jacob Zuma, a Dél-afrikai Köztársaság elnöke arra szólított fel a vasárnapi búcsúztatáson, hogy tartsák életben Mandela örökségét, ne okozzanak neki csalódást.
“A szabadság felé vezető utad elérkezett végcéljához, a mi utazásunk azonban folytatódik. Folytatnunk kell egy olyan társadalom felépítését, amelyen te is dolgoztál. Életben kell tartanunk az örökségedet” – mondta az elnök.
“Dél-Afrikának tovább kell növekednie, nem okozhatunk neked csalódást” – folytatta az elnök, hozzátéve, hogy “ma megfogadjuk, hogy folytatjuk a tolerancia és a sokszínű társadalom előmozdítását, egy olyan Dél-Afrikai létrehozását, amelyet mindannyian magunkénak érezhetünk”.
A szertartáson a dél-afrikai meghívottak mellett számos külföldi vendég is részt vett. Jelen volt többek között Lionel Jospin egykori francia miniszterelnök, Alain Juppé volt francia külügyminiszter, Károly herceg brit trónörökös és Richard Branson brit milliárdos is.
A szűkebb körben rendezett ceremónia jóval meghittebb volt a keddi johannesburgi gyászszertartásnál, amelyen Barack Obama amerikai elnök a 21. század utolsó nagy felszabadítójának nevezte Mandelát.
Az apartheid elleni küzdelem jelképének számító politikus régi cellatársa és barátja, a 83 éves Ahmed Kathrada vasárnapi búcsúbeszédében hangoztatta: “láttam a kórházban egy gyámoltalan embert, aki árnyéka volt egykori önmagának és azután megtörtént az elkerülhetetlen. Az életem kiüresedett, nem tudom többé, hogy kihez forduljak”.
“Hiányozni fogsz, nagypapa!”
Nandi Mandela, az elhunyt egyik unokája nagyapja érdemeit méltatta. “Azokat a történeteket szerette, amelyek hallatán saját magán nevethetett. Ugyanakkor nagyapaként szigorú és fegyelmezett is volt, ezzel készített fel minket az életre” – vélte Nandi.
“Hiányozni fogsz, nagypapa. Hiányozni fog a kemény hangod, amikor elégedetlen vagy velünk, hiányozni fog a nevetésed…” – mondta az unoka.
Vadászgépek kísérték a menetet
A politikus koporsóját szombaton szállították szülőfalujába. Mandelát a fővárosban, Pretoriában katonai tiszteletadással búcsúztatták el a Waterkloof katonai repülőtérről. A koporsót szállító gép vadászgépek kíséretében repült Mthatha városba, ahol szintén katonai tiszteletadással fogadták a koporsót. Onnan a halottaskocsi rendőri díszkísérettel hajtott be a 32 kilométerre lévő kis, elszórt házakból álló faluba. Közben a levegőben végig rendőrségi és katonai helikopterek köröztek. A falusiak és az ország minden tájáról odaérkező vendégek énekkel – először a nemzeti himnusz eléneklésével -, tánccal fogadták a menetet. A szervezők mintegy 4500 emberre számítanak a vasárnapi temetésen.
Desmond Tutu hezitált
Meglepetésre Desmond Tutu nyugalmazott dél-afrikai anglikán érsek bejelentette szombaton napközben, hogy nem lesz ott a temetésen, mert nem kapott meghívót. “Nagyon szerettem volna részt venni a szertartáson, hogy elbúcsúzzam attól, akit annyira szerettem és becsben tartottam, de tiszteletlenség volna Tatával (Mandelával) szemben, hogy betolakodjak egy temetésre, amelyet zártkörű családi eseménynek nyilvánítottak. Ha engem vagy a hivatalomat értesítenének arról, hogy meghívott vagyok, akkor semmi nem állhat útjában annak, hogy ott legyek” – írta a fokvárosi érsek közleményében.
Az államfői hivatal szóvivője erre reagálva azt mondta, hogy meglepte a közlemény, mert a temetésre nem szükséges akkreditáció, ennek ellenére az érsek a meghívottak listáján van. Kifejezte abbéli reményét, hogy az egyházi méltóság jelen lesz az eseményen.
Szombat este az érsek szóvivője útján közölte, hogy mégis elmegy a temetésre. A szóvivő arról nem beszélt, hogy Tutu, akinek Mandela keddi búcsúztatása alatt betörtek az otthonába, minek a hatására döntött másképp.