A dokumentumból kiderül, hogy a kormány szerint az informatikai eszközökkel végrehajtott támadások (a bürokrácia nyelvén: Támadó Kibernetikai Hatásműveletek, az angol rövidítés szerint OCEO-k) mindennaposakká válnak, és hogy küszöbön áll a kibernetikai háború. “Az Egyesült Államok kormányának azonosítania kell a nemzetbiztonsági szempontból fontos potenciális célpontokat, amelyek esetében egy OCEO (kibernetikai támadás) a hatékonyság és a kockázat kedvező egyensúlyát kínálhatja az erő egyéb nemzeti eszközeinek alkalmazásával szemben” – áll a rendeletben.
A tavaly októberben a biztonsági és hírszerző szervek tisztségviselői számára kiadott, 20-as számú elnöki politikai rendelet egyúttal egy sor olyan rendelkezést is tartalmaz, amely azt hivatott biztosítani, hogy a számítástechnikai eszközökkel végrehajtott támadások törvényesek legyenek, és hogy minél kisebb legyen az általuk (az Egyesült Államok számára) okozott kár.
Caitlin Hayden, az elnöki hivatal nemzetbiztonsági tanácsának szóvivője a kiszivárogtatott rendelettel kapcsolatban rámutatott, hogy az egy hasonló, 2004-ben (vagyis még George W. Bush elnök által) kiadott utasítás korszerűsítése. A közleménye szerint a dokumentum része annak a kormányzati törekvésnek, hogy kibernetikai biztonságot a csúcsprioritások közé sorolják.
A lap szerint a dokumentum egyebek között arról is rendelkezik, hogy a hírszerzési, kémelhárítási és bűnüldözési feladatokat internetes személyiségek felhasználásával valósítsák meg. A rendelet elismeri, hogy a kibernetikai támadások járulékos veszteségekkel is járhatnak, és nemcsak a célpontjukban okozhatnak kárt.
A rendelet értelmében az Egyesült Államok területén egyedül az elnök rendelhet el kibernetikai műveletet, hacsak az nem minősül “rendkívüli kibernetikai akciónak”.