Ahogy az várható volt, 50 bázisponttal csökkentette irányadó kamatlábát az amerikai szövetségi tartalékbank, a Fed. A lépést megelőzően a piac 90 százalékos konszenzus mellett valószínűsítette a döntést, ami az amerikai gazdaság recesszióba fordulását kívánja mérsékelni, hiszen a múlt év utolsó negyedévének prognosztizált bővülése 1,2 százalékos volt.
Egy héten belül ez a második kamatvágás, hiszen január 22-én a Fed rendkivüli döntése nyomán 75 bázisponttal csökkentették a kamatlábat, amire 25 éve nem volt példa. Az amerikai gazdaság felpörgetését szolgálná az a Bush elnök által beterjesztett javaslat is, ami 146 milliárd dollárt pumpálna a fellendülés szolgálatába.
Ben Bernanke Fed-elnök
A Fed jelezte, hogy további kamatcsökkentésekre kerülhet sor. Az elemzők szerint a Fed ezúttal már nem volt olyan borúlátó a gazdaság megítélése kapcsán, mint egy hete kedden, amikor váratlanul kamatcsökkentést jelentett be.
A szerdai 50 bázispontú kamatmérséklésről azután született döntés, hogy napközben nyilvánosságra hozott, nem végleges adat szerint a tavalyi utolsó negyedévben 0,6 százalékkal nőtt az amerikai GDP, szemben a szakértők által várt 1,2 százalékkal. Ez felerősítette egy lehetséges recesszió kialakulásával kapcsolatos borúlátást.
A kamatdöntés bejelentése után az elemzők biztosra vették, hogy a Fed márciusban további 25 bázisponttal 2,75 százalékra szállítja le az alapkamatot.
Elemzók úgy vélik, hogy az Európai Központi Bank (EKB) nem fog gyorsan reagálni az amerikai lépésre, a jelenleg 4 százalékos kamat mérséklésére talán a második negyedévben kerülhet sor.
Itthon a jegybanki alapkamat 7,5 százalék, amit az amerikai lépés aligha fog megmozdítani – vélték a FigyelőNetnek korábban nyilatkozó szakértők. Az viszont kétségtelenül hathat áttételesen a magyar gazdaság perspektívájára, hogy az Egyesült Államok gazdasága felfelé irányuló pályára lép-e.