Nagyvilág

Felmentő ítélet a Concorde-katasztrófa ügyében

A 12 éve történt, több mint száz halottal járt tragédiához vezető eseményláncot egy amerikai gépről leesett fémdarab indította el. A társaságot most felmentették Franciaországban.

A Continental Airlinesugyanakkor egymillió euró kártérítést köteles fizetni az egykori szuperszonikus gépet üzemeltető Air France légitársaságnak, amiért annak a tragédia miatt romlott a hírneve. Az amerikai légitársaság két megvádolt alkalmazottját és a francia polgári légiközlekedési igazgatóság egykori vezetőjét is felmentették.

A francia légitársaság Concorde típusú utasszállító gépe 2000. július 25-én zuhant le Párizsban, miután kigyulladt az egyik hajtóműve. A felszálláskor bajba került gép egy szállodára zuhant. A tragédiát senki sem élte túl a száz utas, és a kilenc tagú francia személyzet közül, és további négy ember halt meg a hotelben.

A katasztrófát a fellebbviteli bíróság szerint is az okozta, hogy a párizsi felszálláskor a Concorde ráfutott egy fémdarabra, amely a Continental Airlines előtte startoló gépéről esett le. A fémhulladék szétvágta a szuperszonikus gép kerekét, amelynek szétrepülő darabjai megsértették az üzemanyagtartályt, és az így berobbant kerozin okozta a gép pusztulását. A másodfokú bíróság szerint mindez nem indokol büntetőjogi ítéletet.

Első fokon a bíróság a Continental Airlinest 200 ezer eurós pénzbüntetésre, valamint egymillió eurós kártérítés megfizetésére kötelezte az Air France-nak, amelyet már első fokon felmentettek minden felelősség alól. 

Az amerikai légitársaság a kezdetektől visszautasította, hogy egy fémdarab okozta a tragédiát, és szemtanúkkal próbálta bebizonyítani, hogy a Concorde már azt megelőzően lángra kapott, hogy áthaladt a fémdarabon. Mégpedig az amerikaiak szerint azért, mert az Air France rosszul készítette elő a Concorde-ot a felszállásra. Ezt a verziót viszont a franciák utasították el, és 15 millió eurót követeltek kártérítésként imázsrontásra hivatkozva. Ebből egymillió eurót ítélt meg a bíróság.  

Ajánlott videó

Olvasói sztorik