Nagyvilág

Miért nem lehet Kínában szuperhős a tévében?

Kiderült, milyen elvek alapján irányítják a cenzorok a kínai tévék forgatókönyvíróinak kezeit: ha valakinek házasságon kívüli kapcsolata van, akkor nem lehet boldog, a szuperhősök pedig csak a babonákat erősítenék.

A Pantao Csengpao napilap a helyi sajtóban rendkívül ritkának számító összeállításában arról számol be, miként működik az állami rádió, televízió- és film főhivatal (SARFT). Ezek szerint a képernyőre kerülő filmek, sorozatok és egyéb produkciók tartalmát a kínai cenzorok szigorúan szabályozzák a televízió kulturális és erkölcsi hatására hivatkozva. Minden társadalmilag nem elfogadható mintát negatív színben kell feltűntetni, hangsúlyozva annak káros voltát.

Házasságon kívüli gyerek szóba sem jöhet

Alapelv például, hogy a filmek főszereplői nem mintázhatnak James Bond-szerű szívtiprót, az ugyanis rossz példát mutatna a kínai társadalom számára. Amennyiben a hősnek házasságon kívüli kapcsolata vagy esetleg szeretője van, a sztori szerint nem lehet boldog az élete – köti tovább egy másik szabály a forgatókönyvírók kezét.

A szereplők egyikének sem lehet házasságon kívül született gyermeke, az ugyanis a hagyományos kínai családmodell mellett a családtervezési szabályozásokkal megy szembe.

Tizenéveseknek tabu a randevú

Ugyanígy a szuperhősöket is tiltják a képernyőkről a felnőtteknek szóló műsorokban, azok ugyanis a babonák és a hiedelmek terjedését segítenék, ugyanebből az okból a vallások képi ábrázolása is érzékeny témának számít.

A cenzorok ügyelnek a fiatalok “egészséges életképének” fenntartására is. A műsorokban így tizenévesek nem randevúzhatnak, de az iskolai erőszak, sőt az egymás piszkálása is tiltva van a produkciókból.

A lap beszámolója szerint a rendelkezések betartására a műsorokat sugárzó csatorna szakembereiből, egyetemi tanárokból és az állami média képviselőiből álló “felügyelőbizottságok” figyelnek.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik