Nagyvilág

Diana adhatta ki a sajtónak a királyi család telefonszámait

Diana hercegnő, Károly brit trónörökös néhai hitvese adta ki a brit királyi család egyes tagjainak telefonszámait az utóbbi évtizedek legsúlyosabb brit sajtóetikai botrányába keveredett egykori bulvárlapnak, a News of the Worldnek - legalábbis a lap volt udvari tudósítójának csütörtöki bírósági vallomása szerint.

Clive Goodman, a szerteágazó telefonlehallgatási ügy egyik vádlottja a londoni központi büntetőbíróságon folyó per csütörtöki tárgyalásán elmondta: 1992-ben kapta meg a telefonszámokat tartalmazó füzetet a hercegnőtől. Goodman szerint Diana, aki akkor már különvált – bár hivatalosan még nem vált el – Károly hercegtől, így akart “visszavágni” sérelmeiért, egyben be akarta mutatni, hogy “milyen erők sorakoztak fel vele szemben” férje oldalán az udvarban, és ehhez “szövetségest” keresett a sajtóban.

Több vád is megdőlhet

A volt riporter szerint a hercegnő annak idején külön fel is hívta őt, és érdeklődött, hogy megkapta-e a telefonszámokat. Goodmant és az általa felbérelt magándetektívet, Glen Mulcaire-t 2007-ben szabadságvesztésre ítélték a királyi család mobiltelefonjainak feltöréséért és lehallgatásáért. Most ismét bíróság előtt áll, ezúttal hivatalos személy megvesztegetésének vádjával. Azzal gyanúsítják, hogy annak idején lefizetett rendőrtisztektől szerezte meg a királyi családtagok telefonszámait.

Goodman ezt az újabb lehallgatási botrány három évvel ezelőtti kirobbanása óta következetesen tagadja, ugyanakkor most fedte fel első ízben, hogy a telefonszámokat a trónörökös volt felesége adta ki neki. Ha ez az állítása bebizonyosodik, az beláthatatlan további jogi következményekkel járhat, mivel számos olyan korábbi vád és bírósági ítélet is megdőlhet, amelyek alapját a királyi családtagok telefonszámainak illegális eszközökkel történt megszerzésével kapcsolatos gyanú képezte.

Diana a brit monarchiát alapjaiban megrázó, kölcsönös házasságtörésekkel tarkított magánéleti botránysorozat után vált külön 1992-ben Károly trónörököstől, II. Erzsébet királynő legidősebb fiától, akitől 1996-ban hivatalosan el is vált. A hercegnő – Vilmos herceg, a trón majdani várományosa és öccse, Harry herceg édesanyja – egy évvel később, 1997-ben Párizsban autószerencsétlenségben meghalt.

Nem egyedi eset

A jelenlegi per előzményeként három éve kiderült, hogy az azóta megszüntetett News of the World munkatársai néhány évvel korábban, exkluzív információk reményében feltörték és lehallgatták egy elrabolt és brutális kegyetlenséggel meggyilkolt angol kislány mobiltelefonjának üzenetrögzítőjét, miközben az akkor már halott gyermeket a rendőrség még nagy erőkkel kereste.

Az utóbbi évtizedek legnagyobb brit sajtóbotrányát kirobbantó ügy rendőrségi vizsgálata feltárta, hogy más brit lapok sem riadtak vissza hasonló módszerektől, és a telefonüzenet-lehallgatások hatszáznál több személyt érintettek, köztük a nemzetközi film- és szórakoztatóipar olyan világsztárjait, mint Hugh Grant, Brad Pitt, Angelina Jolie, Jude Law, Charlotte Church és Sienna Miller. A kiszemelt célpontok között voltak emellett az iraki és afganisztáni hadszíntéren elesett brit katonák hozzátartozói, a brit királyi család tagjai, valamint politikusok és élsportolók.

Jelenleg heten állnak bíróság előtt, köztük Andy Coulson, a News of the World egykori főszerkesztője, aki később David Cameron brit miniszterelnök hivatalának kommunikációs igazgatója is volt.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik