Belföld

400 ezres furulyatanárság – Pótfelvételi ponthatárra várva

Hétfõn hirdetik ki a felsõoktatási pótfelvételi ponthatárait; az eljárásban csaknem 13 ezren adtak be kérelmet. A ponthatárokat a www.felvi.hu oldalon teszik közzé.

A 2011-es pótfelvételire azok jelentkezhettek, akik vagy nem felvételiztek idén, vagy jelentkeztek, de pontszámuk miatt lecsúsztak a megjelölt szakokról. A ponthatárok meghatározása az általános felsõoktatási felvételihez hasonló: számítógépes algoritmus – a jelentkezõk összpontszáma és az adott képzésre felvehetõ létszám alapján – sorolja be a jelentkezõket.

Fontos, hogy azokon a képzéseken, amelyeket már a 2011. évi általános felsõoktatási felvételi eljárásban is meghirdettek, a pótfelvételi ponthatár nem lehet alacsonyabb a július 21-én kihirdetett ponthatárnál. Így akár az is elõfordulhat, hogy egyes képzéseken a július 21-inél magasabb lesz a ponthatár. Ha az adott képzés eddig nem indult, a ponthatár akkor sem lehet alacsonyabb a jogszabályi minimumnál. Ez alapképzési szakokon, egységes, osztatlan képzéseken 200 pont, felsõfokú szakképzéseken 140 pont.

A ponthatárok a felsõoktatási felvételi eljárás hivatalos honlapján, a Felvi.hu oldalon tekinthetõk meg augusztus 29-én estétõl. A felvettek a felvételi döntésrõl szóló besorolási határozatot az Oktatási Hivataltól, a beiratkozással kapcsolatos tudnivalókat a felsõoktatási intézménytõl kapják meg szeptember elsõ napjaiban.

A tudásnak ára van

Mint korábban az fn.hu megírta: az összes meghirdetett képzés költségtérítéses: vannak felsõfokú szakképzések szemeszterenként 70 ezer forintért, de olyanok is, amelyekért félévente akár egymillió forint feletti összeget is elkérnek.

Az alapszakoknál a legolcsóbbak között a Szent István Egyetem bölcsészkarát találjuk, ott 81 ezer forintba kerül egy szemeszter a nappalisoknak, az Eötvös József Fõiskolán pedig minden alapképzés egységesen 105 ezer forint. A Debreceni Egyetemen a jogászképzés nappalin 165 ezer forint, levelezõn viszont „olcsóbb”, 135 ezer félévente. Ugyanez a szak a Károli Gáspár Református Egyetemen viszont 210 ezer forint.

Drága a mûvészet és az orvostudomány

A Táncmûvészeti Fõiskolán az angol nyelvû táncmûvész szakért 700 ezret kérnek, a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zenemûvészeti Intézetében egy furulyatanári mesterszakra járó hallgatótól egy félévben 400 ezret.

Az orvosi szakok országszerte sokba kerülnek: a Semmelweis Egyetemen az általános orvosi egységes, osztatlan képzés „ára” 975 ezer, Pécsett ugyanez a szak 925 ezer, Debrecenben pedig 850 ezer forint. A Szegedi Tudományegyetemen nem hirdették meg a pótfelvételiben az orvosi, csak a fogorvosi képzést – ez utóbbi szemeszterenként 950 ezer forint.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik