Hoffmann Rózsa szerint a megegyezés azt a célt szolgálja, hogy a fideszes politikusok minél kevesebb módosító indítványt nyújtsanak be a törvényjavaslathoz a parlamentben.
Pokorni Zoltán korábbi oktatási miniszter javaslata szerint csak négyéves kortól tennék kötelezõvé az óvodáztatást. A fideszes politikus nem tartja elfogadhatónak a kis létszámú, felzárkóztató osztályok elindítását, nem támogatja a szóbeli felvételi vizsga visszaállítását a felsõoktatásban. Szerinte az önköltséges képzés elterjesztése és az új diákhitel bevezetése után sem szabad növelni a kölcsön törlesztõ részletének mértékét, mert az késõbb akadályozhatja a fiatalokat az otthonteremtésben.
Korábban Hoffmann Rózsa – szintén a Magyar Nemzetnek – azt mondta: szükségszerû, hogy legyenek módosító indítványok, de azok alapjaiban nem változtathatják meg elképzeléseiket, hiszen a koncepciót a kormány elfogadta. Hoffmann Rózsa nem tud elképzelni olyan helyzetet, amelyben egy kormányzó párt politikusai ilyen mértékben szembemennének saját kormányukkal.
Tüntetnek a tanárok is
Csatlakozik a szombati, mintegy hetven érdekvédelmi tömörülést és szimpatizánsaikat megmozgató demonstrációhoz a Pedagógusok Szakszervezete. A Népszava úgy tudja, a mai kormányülésen már a törvénytervezetek kész verziójának Országgyûlés elé terjesztésérõl dönthet a kabinet, ám még a koncepció sem nyilvános, ahogy a felsõoktatási törvényé sem.
A lap szerint akár 9 százalékkal is csökkenthetõ a tanári létszám Hoffmann sokadszor újraírt, a kormány által elfogadott koncepciója szerint. A kiszivárgott részletek alapján nem csak az 1-4. osztályosok, hanem a felsõ tagozatosok is egész napos iskolai képzésben részesülhetnek majd, ami jelentõs többletköltséget igényelne, mindezt pedig a csaknem 70 milliárd forintos forráskivonás mellett kellene végrehajtani. A kormány tervei közt tömeges pedagógus-elbocsátás és intézménybezárás, a tankönyvpiac korlátozása, valamint a pedagógusok 32,5 órás kötelezõ iskolai jelenléte is szerepelt – írja a Népszava.