Belföld

2000. 22. szám (plusz)/ÁLLAMHÁZTARTÁS, EGYENSÚLY . Mederben

A központi büdzsé mérlege az év eddig eltelt idoszakában jól alakult, s a hiány az áprilisi árvízkárok ellenére sem emelkedett. A negyedik hónapra tervezett 20-22 milliárd forintos többlet ugyan meghiúsult, de az államháztartás így is egyensúlyban maradt, hiánya az éves eloirányzat 36 százalékát érte el, a bevételek pedig 32 százalékban teljesültek. A deficit az elso negyedév végi 153,4 milliárd forinthoz képest alig nott. Az elore nem tervezheto árvíz okozta kifizetések éves szinten azért sem okoznak majd többletterhet, mert azokat a tárcáktól történo elvonásokból finanszírozták. A tb-alapok hiánya is megfelelo. Az idei eloirányzatok teljesülésének segítoje lehet az is, hogy a tervezéskor csupán 6 százalékos inflációt prognosztizáltak.

A költségvetés és az államháztartás hiánya az év egészében – még az autópálya- és a lakásépítési hitelek miatti pluszköltségvetési kiadásokat figyelembe véve is – az eloirányzott érték alatt maradhat. Számítani kell azonban az egészségbiztosítási büdzsé túllépésére, valamint – nem utolsósorban a nyugdíjak szükségszeru év végi korrekciója miatt – a szociális kiadások növekedésére is.

A folyó fizetési mérleg elso negyedévi számai azt valószínusítik, hogy az év végéig 2 milliárd eurónál kisebb lehet a hiány. A 370 millió eurót kitevo deficit lényegesen kedvezobb a tavalyi elso negyedév 538 milliós tételénél. A tervezettnél jobb szaldó a multiknak köszönheto. A külkereskedelmi hiány az év elejétol számolva 489 millió euró volt, a külföldi portfólióbefektetések márciusban megtorpantak. Az elso negyedévben összesen 232 millió euró muködo toke áramlott be Magyarországra, míg egy évvel korábban 405 millió eurót regisztráltak. Bár ez utóbbi figyelmezteto jel lehet, a fizetési mérleg hiányának finanszírozásában nem várható probléma.

NAGY MÁRTON, az ING Investment Management Hungary munkatársa: “Az államháztartás egész évi hiánya valószínuleg nem éri majd el a GDP 3,5 százalékát, sot akár 3,0 százalék is lehet. A fiskális szigor fennmaradása mellett nagy kérdés, hogy a bevételi oldal – a megugró vám- és importbefizetéseknek, a megélénkült fogyasztás által felduzzadó áfa-befizetéseknek és a növekvo szja-bevételeknek köszönhetoen – milyen mértékben haladja majd meg a terveket. A most már szinte biztosra veheto pótlólagos nyugdíjkorrekció mellett a tb hiánya kismértékben túllépheti az egész évre tervezett 42,3 milliárd forintot.”

2000. 22. szám (plusz)/ÁLLAMHÁZTARTÁS, EGYENSÚLY . Mederben 1

2000. 22. szám (plusz)/ÁLLAMHÁZTARTÁS, EGYENSÚLY . Mederben 2

2000. 22. szám (plusz)/ÁLLAMHÁZTARTÁS, EGYENSÚLY . Mederben 3

2000. 22. szám (plusz)/ÁLLAMHÁZTARTÁS, EGYENSÚLY . Mederben 4

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik