Tizenkét uniós tagállam levélben sürgeti Várhelyi Olivért, hogy az Európai Bizottság mielőbb fokozza a dohányzás és az új típusú nikotinos termékek elleni küzdelmet. A március 21-ei keltezésű, Hollandia kezdeményezésére Belgium, Észtország, Finnország, Írország, Lettország, Litvánia, Luxembourg, Málta, Szlovénia és Spanyolország egészségügyi minisztere által szignózott levélben az Euronews értesülései szerint a kezdeményezők aggodalmukat fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy egyre több fiatal fogyaszt nikotin tartalmú dohánytermékeket Európa-szerte, ezért lépéseket várnak el a bizottságtól a határon átnyúló dohánykereskedelem szigorításában és a közösségi oldalakon történő értékesítés szabályozásában is.
Hiányolják, hogy az Európai Bizottság előtt már prezentált, korábbi kezdeményezések nem indultak el a gyakorlatban, egyúttal azonnali cselekvésre szólították Várhelyit annak érdekében, hogy
2040-re füstmentes generációt építsünk.
Az aláírók szerint „ideje forrásokat teremteni az európai dohánypiaci jogszabályok felülvizsgálatához.” Úgy látják, a késlekedés kifejezetten káros ismerve azt, hogy milyen gyorsan változik a dohánypiac és a nikotintermékek kínálata világszerte. Erre világít rá az is, hogy hiába futnak ki a karakteres ízű hevítéses dohánytermékek, a dohánycégek máris megtalálták a kiskaput.
Az új típusú dohánytermékeket illetően arról írtak Várhelyinek, hogy olyan jogszabályok kidolgozására van szükség, melyek csökkentik az e-cigaretták és más, egyre nagyobb mennyiségben forgalmazott újszerű dohánytermékek népszerűségét. A levélben az ízekre, a nikotinmennyiségre és a csomagolásra vonatkozóan is szabálymódosításokat pedzegettek.
Minderre szerintük a gyermekek védelmében lenne szükség amellett, hogy az online vásárlási lehetőségeket is el kellene lehetetleníteni, ahogy a dohánytermékek határon átnyúló értékesítését is.

Lapunk egyik piaci forrása elmagyarázta, hogy az irányelv felülvizsgálata uniós jogalkotási szinten mindig úgy kezdődik, hogy az Európai Bizottság tesz egy javaslatot. Jelen esetben azért Várhelyihez futhatott be a 12 tagállam kérése, mert hozzá tartozik a dohánytermékek nyomon követését és az adalékanyagok szabályozását is rögzítő úgynevezett Tobacco Product Directive.
A magyar biztost viszont nehéz helyzetbe hozták,