Élet-Stílus

Nyolc étel, ami segít elaludni

gettyimages
gettyimages
Az alvásunkat sok dolog befolyásolja, egyebek mellett az is, hogy mit eszünk. Becslések szerint a teljes népesség közel egyharmada szenved alvászavarban, amit a többi között a stresszes életvitel is okozhat. A szakértők szerint érdemes esténként melatonintartalmú ételeket fogyasztani, amelyek természetes úton segíthetnek az elalvásban. Pár tippet hoztunk azzal kapcsolatban, hogy melyek azok az ételek, amelyek jótékonyan hatnak az alvásminőségre.

Ne együnk túl sokat

A nem terhelt gyomor jól alszik – tartja a mondás, ezért vacsorára már ne együnk sokat, és kerüljük a csípős, fűszeres ételeket, a cukros finomságokat. Legyenek tiltólistán este a koffeintartalmú italok – ne csak a kávé, hanem a fekete tea és az energiaitalok is –, ezen kívül zöld teát sem ajánlott lefekvés előtt fogyasztani. A jó alvásban mindenképpen segíthet a mandula, a mézes tej, a zabpehely, vagy éppen egy csésze nyugtató gyógytea (kamilla, citromfű, rozmaring, levendula).

Néhány a legnépszerűbb természetes-melatonintartalmú élelmiszerek közül:

  • tojás,
  • halak,
  • diófélék,
  • gabonafélék,
  • magvak,
  • hüvelyesek,
  • egyéb növényi élelmiszerek.

Nyolc étel, ami segít elaludni

  1. Sovány fehérje, tej: A fehérjékben és a tejben szintén találhatóak olyan aminosavak, amik az álmosságért felelősek. Emellett a sovány fehérjék segítenek a gyomorégés elleni küzdelemben. A tejben kalcium is van, amely a kiegyensúlyozott melatonintermelésért is felel.
  2. Banán: A gyümölcsben rengeteg a kálium és a magnézium, amelyek hozzájárulnak az izmok ellazulásához. A banán emellett egy triptofán nevű aminosavat is tartalmaz, amely az agyban szerotoninná és melatoninná alakul – ezek a vegyületek fontosak a jó alváshoz: a szerotonin relaxáló, lazító hatású, a melatonin pedig az álmosságért is felelős. Ezen kívül a banánban olyan természetes cukrok is találhatók, amelyek alvás közben segítenek a vércukorszint szabályozásában.
  3. Cseresznye: A cseresznye hatására növekszik a szervezetben a melatoninszint, ami pedig nemcsak gyorsabb, de minőségi alvást is eredményez. Emellett jó tudni, hogy tele van olyan fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő antioxidánsokkal, ásványi anyagokkal, nyomelemekkel, amik lassítják a sejtek öregedését. A krónikus betegségek kialakulásának kockázatát is csökkentik a szervezet méregtelenítésének támogatásával.
  4. Zab: A zab csodálatos választás lehet. Melatonint és a triptofán nevű aminosavat is tartalmaz, amely segít a melatonin előállításában. Ez a hormon segít az agyunknak jeleket küldeni a testünk többi része felé, hogy ideje aludni. A triptofán hozzájárul a szerotonin nevű hormon előállításához is, amely támogatja a relaxációt.
  5. Olajos halak: A zsíros halak és az olajos halak, mint a makréla, a lazac, a pisztráng és a tonhal nagyon magas D-vitamin- és omega-3 zsírsavtartalommal rendelkeznek. Mindkét tápanyag jó hatással van az alvásra, mivel serkentik a szerotonin és következésképpen a melatonin termelését.
  6. Répa, édesburgonya: Az édesburgonya fokozza a GABA-szintet a szervezetben, egy olyan neurotranszmitterét, amely lassítja az idegsejtek aktivitását, és csökkenti a stresszt, illetve a szorongást. Az édesburgonya magnéziumban, káliumban, kalciumban és B6-vitaminban is bővelkedik. Ezek a tápanyagok ellazítják az idegeket, és serkentik a szerotonin és a melatonin termelését, amelyektől álmosnak érezhetjük magunkat. A sárgarépa alfa-karotinban bővelkedik, amely szintén szorosan kapcsolódik a jobb alváshoz.
  7. Mandula: A mandula jelentős mennyiségű melatonint és magnéziumot biztosít – két olyan anyagot, amikről ismert, hogy segítenek ellazulni és javítják az alvás minőségét. Foszfort, riboflavint, mangánt és más olyan tápanyagokat is tartalmaznak, amik támogathatják az alvást.
  8. Dió: A dió olyan tápanyagokban gazdag, mint a magnézium, a foszfor, a réz és a mangán. Emellett a melatonin egyik legjobb táplálékforrása, valamint tele van triptofánnal és omega-3 zsírsavakkal – ez a nyerő kombináció segít a jobb alvásban.

Mi az a melatonin?

Az alvási ciklust a melatonin nevű hormon szabályozza, amelynek szekréciója (elválasztása) a tobozmirigyben (glandula pineale) történik. A melatonintermelést a sötétség és a nyugalom fokozza. A melatonin egy triptofán nevű vegyületből keletkezik, ami egy esszenciális aminosav. Az esszenciális aminosavakat a testünk nem tudja szintetizálni, csak a táplálkozás útján juthatunk hozzájuk.

Az étrend triptofántartalma tehát nagyban befolyásolja a melatoninszint alakulását a szervezetben. Triptofánban gazdag élelmiszer a tej, a húsok, sajtok, halak, tojás, tofu és a diófélék. Egy normál testtömegű felnőtt ember napi triptofánszükségletének az 50 százaléka fedezhető például 40 gramm hússal/hallal, 3 deciliter tejjel, 60 gramm tofuval, 25 gramm tökmaggal, vagy két darab tojással.

Hirdetés

Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte

A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, este segíti az elalvást és a nyugodt éjszakai pihenést. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. 30 és 60 szemes kiszerelésben is elérhető.

Vény nélkül kapható gyógyszer

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A cikk a Phytotec Hungária Bt. támogatásával készült.

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik