Az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) döbbenten szembesült azzal, hogy a Belügyminisztérium az elmúlt harminc év legalattomosabb gyakorlatát követve, közvetlenül karácsony előtt tette közzé a nehezen gyógyuló sebbel élő betegek gyógyulási esélyét tovább rontó rendeletmódosítását
– hívta fel a figyelmet a rendeletmódosításra az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) hétfői közleményében.
A Magyar Közlöny december 20-i, 132. számában jelent meg a belügyminiszter 57/2024. (XII. 20.) számú rendelete, amely a habszivacsok, habok és a Kétrétegű habszivacs kötszerek havi felírható darabszámának 20-ról 15 darabra történő csökkentését tartalmazza.
Plusz „ajándékként” a sebkezelő szakma megkapta a fotódokumentációs kötelezettséget a Habszivacsok, habok esetében – írja az OSZ.
A rendeletmódosítás társadalmi vitája során az OSZ jelezte, hogy a darabszám-csökkentést orvos-, és kötszer ellátói szakmai szempontból is súlyosan hibás elgondolásnak tartja. Különösen azért, mert az ellátandó rászorulók többsége különböző mélységű fekélyes sebbel kezelt beteg, akiknek sok esetben a jelenlegi havi 20 darab kötszer sem elegendő. A mennyiségi csökkentés az ő esetükben bizonyosan állapotromlását eredményez.
A remélt költségvetési megtakarítással szemben a mérleg másik serpenyőjében ellátatlan betegek, idő előtt levágott lábak és a kórházi költségek drasztikus növekedése jósolható
– kommentálta a Népszavának Rásky László, a szövetség főtitkára a kormány döntését. Hozzátette, ugyan bizonyos kötszerek cseréjét az alkalmazási előírásuk kétnaponta javasolja, és innen nézve akár elég is lehetne a 15 darab havonta, csakhogy nincs két egyforma seb, és előfordul, hogy ennél gyakoribb kötéscserére van szüksége a betegnek.
A Népszava emlékeztet, 2023 tavaszától több gyógyászati segédeszköz rendelésének feltétele a fotó készítése, máig nincsenek pontos szabályai annak, hogyan kell elkészíteni, illetve tárolni a képeket.
Az Orvostechnikai Szövetség azt ígéri, monitorozni fogják a nehezen gyógyuló sebbel élő rászorulók állapotromlását és az alsóvégtag-amputációk számának alakulását, mivel az amputációk leggyakoribb oka a nehezen gyógyuló sebek nem időben történő, illetve nem megfelelő kezelése. Az OSZ ezekről az információkról rendszeresen tájékoztatni fogja a fogyatékosságügyi szervezeteket és a sajtónyilvánosságot.