Norvégia mintegy 2,7 milliárd norvég koronával (94 milliárd forinttal) járul hozzá az ukrán haditengerészet megerősítéséhez – tudatta hétfőn a norvég kormány.
A közlemény szerint a norvég hadseregtől, illetve a norvég iparból származó katonai felszereléseket is magában foglaló támogatás nagy részét elsősorban innovációra és önálló védelmi képességek kifejlesztésére, aknamentesítési műveletekre és az ukrán katonák kiképzésére szánják az ukrán haditengerészetet támogató nemzetközi koalíció keretében, a fekete-tengeri orosz flotta visszaszorítása érdekében. A Norvégia és Nagy-Britannia által tavaly létrehozott összefogás célja, hogy elősegítse az ukrán haditengerészet nyugati mintájú, NATO-kompatibilis haderővé fejlesztését.
Létfontosságú, hogy megvédjük az ukrán lakosságot és az ukrán infrastruktúrát az orosz fekete-tengeri flotta támadásaitól […] Ugyancsak fontos megvédeni a gabonafélék és más termékek tengeri exportját, amelyek döntő fontosságú bevételt jelentenek Ukrajna számára
– hangsúlyozta Jonas Gahr Stoere norvég miniszterelnök.
Ukrajna ezen felül további segítségre is számíthat. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán több NATO-tagállam vezetőjével egyeztet Ukrajna támogatásának fenntartásáról és légvédelmi eszközök átadásáról – erősítette meg az Észak-atlanti Szerződés Szervezete az MTI-nek hétfőn.
A közlés szerint a szerdai megbeszélést Mark Rutte NATO-főtitkár kezdeményezte, és a Brüsszelben tartózkodó, az Európai Unió és a Nyugat-Balkán országainak aznapi csúcstalálkozójára, valamint az Európai Tanács másnapi értekezletére érkező tagállami vezetők közül néhányan csatlakozhatnak hozzá.
A megbeszélésen a részt vevő vezetők Ukrajna támogatásának fenntartásáról, azon belül pedig különös figyelemmel a légvédelem kérdéséről egyeztetnek majd – tették hozzá.
A Mark Rutte NATO-főtitkár által összehívott találkozón az előzetes információk szerint szó lesz még az esetleges tűzszünet esetén felvetődő biztonsági garanciákról, ezzel összefüggésben pedig a nemzetközi békefenntartó erők ukrajnai telepítésének lehetőségéről.
A mások mellett Németország, Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország és Lengyelország vezetőinek részvételével tervezett megbeszélésre Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét is várják.