Belföld

Reagált az ELTE arra, hogy Orbán Balázs náluk doktorálhat nemzeti szuverenitásból

Amint arról pénteken a 24.hu beszámolt, Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója az ELTE jogi karán készül doktorálniA szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései című PhD-értekezését december elején védheti meg az intézményben, erre a kérelmet elbíráló Tudományági Doktori Tanács is rábólintott, igaz nem egyhangú többséggel.

Orbán Balázs szeptember végén beszélt arról a Mandinder podcastjában, hogy az ’56-os forradalomból kiindulva Magyarország – ellentétben az ukránokkal – valószínűleg nem állna ellen egy orosz támadásnak. Ezzel a fél országot magára haragította, bár ő azt állítja, nem mondott negatívat a magyar forradalmárokról, csak a sajtó gyártott hoaxot a mondataiból. Polyák Gábor, az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének docense viszont az intézmény oktatójaként kikérte magának, hogy Orbán Balázs náluk szerezzen PhD-fokozatot. Péntek esti Facebook-bejegyzésében többek között fájlalta, hogy épp a jogi karon, ahol „elvileg jogállamiság, emberi jogok, hatalommegosztás is szóba kerül”, nem mondják azt Orbán Balázsnak, hogy menjen inkább a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre.

Mindezek után az Index megkereste az egyetemet, Orbán Balázs feltűnésén túl arról is érdeklődve, hogy mit szólnak az őket ért kritikákhoz. A válaszlevélben az ELTE leszögezte, hogy az egyetem megkérdőjelezhetetlen, korlátozhatatlan értéknek tekinti a tudomány szabadságát, mert ez a tudományegyetemi működésének, valamint a nemzetközi mércével is mérhető kutatási és oktatási kiválóságának alapja.

A levelet úgy folytatták, az ELTE „a tudomány szabadsága elválaszthatatlan részének tekinti azt is, hogy a tudományos műveket és tudományos teljesítményeket kizárólag azok minősége, és ne a szerző személye alapján ítélje meg. Az ELTE vallja azt az intézményi alapelvet is, hogy a különböző gondolkodású, vallású, politikai és ideológiai meggyőződésű egyetemi polgárok alkotnak független szakmai közösséget, amelyben nincsen helye a kirekesztésnek. Az ELTE elhatárolódik minden olyan  megnyilvánulástól, amely az Eötvös Loránd Tudományegyetem polgárainak szakmai munkáját azok politikai nézetei és közéleti szerepvállalása alapján minősíti, vagy politikai  alapon kérdőjelezi meg bárki jogát ahhoz, hogy egyetemünkön tanulhasson vagy kutathasson.

A kutatás szabadságát és a szakmai teljesítményt politikai alapon vagy más kirekesztő szempont alapján megkérdőjelező megnyilvánulásokat elutasítja az ELTE. A szélsőséges és politikai alapon diszkrimináló megnyilvánulások, még ha azok csak egyes egyetemi polgárok egyéni álláspontját is tükrözik, súlyos károkat okoznak az Egyetem közösségének és az intézménynek

– olvasható a válaszban.

Közben Deák Dániel, a Megafon influenszere és a kormányközeli XXI. Század Intézet vezető elemzője is reagált a történtekre. Deák – aki szintén az ELTE-n szerezte a diplomáját – a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében kijelentette, szerinte Polyák Gábor „ismert ellenzéki megmondóembernek” távoznia kellene a kommunikációs tanszék éléről.

Deák Dániel azt is hozzátette  – bár nincs olyan nyilvános információ, ami ezt alátámasztaná –, hogy Orbán Balázs munkája szakmai szempontból rendben volt, a Tudományági Doktori Tanács tagjai csak politikai okok miatt szavaztak ellene. „Ez a politikai diszkrimináció egy egyetemen elfogadhatatlan, szerencsére az ELTE vezetése ma határozottan reagált az esetre, mint a közleményükben írták: a kutatás szabadságát és a szakmai teljesítményt politikai alapon, vagy más kirekesztő szempont alapján megkérdőjelező megnyilvánulásokat elutasítja az ELTE” – írta.

Kapcsolódó
Orbán Balázs: Úgy tüntették fel, mintha szabadságharcosainkról mondtam volna valami negatívat
Szerinte hamarosan kiderül, hogy neki volt igaza, és mások is felteszik majd a kérdést, hogy jó stratégia volt-e az, amit az ukránok követtek.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik