Élet-Stílus

Cigarettát kért utolsó vacsorára a halálraítélt, de nem kapott, mert a dohányzás káros az egészségre

Bromberger Hoover Photography / Contributor / Getty Images
Bromberger Hoover Photography / Contributor / Getty Images
Clive Stafford Smith brit emberi jogi ügyvéd volt a LADbible TV videopodcastjének legutóbbi vendége. A jogász, aki pályája során több mint négyszáz halálraítéltet képviselt az Egyesült Államokban, hajmeresztő sztorikat mesélt az amerikai büntetésvégrehajtásról.

Amikor a halálraítélt Nicholas Lee Ingramtől megkérdezték, mit szeretne enni az utolsó vacsorájára, a férfi azt válaszolta, semmit, de elszívna egy utolsó cigarettát. Ingram kérését arra hivatkozva tagadták meg, hogy a dohányzás ártana az egészségének.

A történetet Clive Stafford Smith, Ingram ügyvédje idézte fel a LADbible TV videopodcastjében. A brit-amerikai Nicholas Lee Ingram 19 éves volt, amikor 1983 nyarán a georgiai Mariettában, pisztollyal a kezében tört be egy házaspár, J.C. és Mary Sawyer otthonába, hogy pénzt raboljon tőlük és elvigye az autójukat. A házaspár együttműködött Ingrammel, ő mégis mindkettőjüket lelőtte. Az 55 éves J.C. azonnal meghalt, Mary azonban nem. Az asszony halottnak tette magát, míg Ingram elhajtott, aztán értesítette a rendőrséget.

Ingramet elfogták, halálra ítélték és 1995 áprilisában villamosszékben végezték ki. Egykori ügyvédje elmesélte, hogy a férfi végül úgy kapta meg az utolsó cigarettáját, hogy ő kiment a börtön épülete elé várakozó újságírókhoz és beszámolt nekik a büntetésvégrehajtás döntéséről és indoklásáról, így az ügyből botrány lett.

Clive Stafford Smith azt mondja, ügyvédként kötelességének érezte, hogy részt vegyen Ingram kivégzésén, és mind a mai napig poszttraumás stressz szindrómája van attól, amit akkor látott. Az ügyvéd a pályafutása során több mint négyszáz halálraítéltet képviselt, akik közül hat embert végeztek ki. Azt mondja, a kivégzések mindegyik formája barbár és kegyetlen, majd elmondja azt is, hogy sok ártatlan embert azért ítélnek halálra, mert ők, tudva magukról, hogy nem bűnösök, hajlamosak nagyokat hibázni a tárgyalásuk során, mert nem hiszik el, hogy bűnösnek találhatják őket.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik