Két és fél évvel ezelőtt, a semmiből bukkant fel a hír, miszerint óriási üveghasábbal leszúrt irodaházzá alakul a pesti oldal egyik legszebb, védett gyárépülete, a Modiano szivarkapapírgyár Váci út 48/F. alatti egykori üzeme.
A témában ekkor született cikkünkben a cég, illetve a modernista épület története mellett az átalakulás akkor ismert részleteit is bemutattuk, ezekből pedig egyértelműen kiderült, hogy a befektető Codic egyáltalán nem úgy viszonyult a Kádár-korban átépített, majd a rendszerváltás után részben helyreállított épülethez, ahogyan egy védett ingatlanhoz feltétlenül kellene, hiszen a tömegarányait teljesen átíró, a földalatti szintek kialakítása miatt a ház jó részének bontását igénylő tervet akartak valóra váltani.
A 12 700 négyzetméternyi irodateret, 176 parkolóhelyet, illetve minimális üzlethelyiséget ígérő projekt során a befektetők megpróbálták kiradírozni az utca felé néző fő szárny helyi védettségét, ez azonban nem hozott sikert, 2023 februárjában azonban mégiscsak elindultak a munkálatok.
A bontások nem tartottak sokáig: előbb az önkormányzat jelezte a kormányhivatalnak, hogy a túlzó por- és zajterhelés miatt indítsanak vizsgálatot, majd
- saját hatáskörükben szabtak ki bírságot a kivitelezőre,
- a kerületi közterület-felügyelet ezzel párhuzamosan közigazgatási hatósági eljárást kezdeményezett,
- az utcai fasorban okozott kár miatt pedig feljelentést tettek
A kormányhivatal néhány nap múlva döntést is hozott: egy hatósági ellenőrzés során szakszerűtlennek tartották a bontásokat, így azonnal leállíttatták a munkagépeket, valamint a munkásokat, de kikötötték, hogy a problémák rendezése után minden szabadon folytatódhat.
A befektető mindeközben a kezében tartotta a jogerős építési engedélyt, így a szükséges óvintézkedések megtétele után tovább gördülhettek volna a munkák, erre azonban mégsem került sor. 2023 végén épp ezért már arról számolhattunk be, hogy szeptember óta a területen semmiféle munkavégzés nem történt. A szomszédok ennek nyilvánvalóan nem örültek, hiszen a por és zaj megszűnésével a Röntgen utca 5. alatti lakóház tűzfala vakolat, illetve hőszigetelés nélkül maradt.
Lapunk kérdéseire a Codic legutóbb 2023 novemberében reagált, akkor arról írtak, hogy a bontási munkák első fázisa lezárult, a következő lépés pedig a kiviteli tervek véglegesítése, valamint a következő munkarész előkészítése lesz.
Ezek a folyamatok azóta talán haladtak is valamit, a beruházó idén azonban teljesen elengedte a Modiano-álmot, a V48 Ingatlan Kft. nevű projektcégük az Opten céginformációs rendszere szerint 2024. augusztus 15-én ugyanis az alig három héttel korábban egy budai társasházban létrehozott Modiano Property Kft. kizárólagos tulajdona lett, ami nem csak saját ügyvezetőjét, Kóbor Miklóst helyezte a V48 élére, de hirtelen a két cég székhelye is azonossá vált.
Ez önmagában még nem tűnhet igazán hírértékkel bíró ügynek, hiszen a hasonló projektek sokszor tulajdonost váltanak, érdemes azonban megkapargatni kissé a Modiano Property hátterét: annak többségi gazdája az Opten szerint ugyanis a Garancsi István által irányított és tulajdonolt GARINVEST Zrt., míg a kisebb részét a már említett Kóbor kezében lévő CEPEI Vagyonkezelő Zrt birtokol.
Garancsit az elmúlt tizenévben betöltött szerepei, illetve projektjei miatt nyilvánvalóan senkinek sem kell bemutatni, Kóbor egy fokkal azonban kevésbé ismert. Az ezredfordulón a Bajnai Gordon vezette Wallis tranzakciós igazgatójaként működött, később Lepp Gyulával (a volt szabad demokrata gazdasági miniszter, Kóka János sógorával) lépett üzleti koalícióra Hosszú évek óta ápol már közeli üzleti kapcsolatokat a kormányközeliként elkönyvelt Garancsival: előbb a ciprusi offhore-gázügyletekből vállalt kisebb szerepet, majd a szexoldalak feltőkésítése miatt az OLAF által is vizsgált közös érdekeltségeik miatt került a figyelem középpontjába, végül pedig néhány éve pedig a Kopaszi-gátat és környékét is együttesen vásárolták meg.
Korábban Kóbor és a MOL-vezér Hernádi Zsolt között is voltak szoros kapcsolatok: előbb a milliárdos alapkezelőjének vezérigazgatójaként működött, majd egyik cége mindkét alapnál részt vett a befektetések előkészítésében – írta meg korábban a Direkt36.
Kérdés, hogy ez a tulajdonosváltás milyen hatással lesz majd a Modiano-projektre. Az építési ügyek követését lehetővé tévő állami ÉTDR adatbázis részleges megszüntetése – ami Gulyás Gergely szerint jó döntés, hiszen nem tartozik az emberekre, hogy hol mi épül – óta sokkal nehezebb nyomon követni az esetleges változásokat, a megmaradó másik rendszerben pedig jóval kevesebb információ érhető el.
Ez jelen esetben mindössze a bontáshoz, valamint az építéshez szükséges elektronikus építési napló 2023. február 7-i megnyitásáról, illetve egy 2023. december 29-én feltöltött, ismeretlen időpontban készült hiteles energetikai tanúsítvány létezéséről számol be. Utóbbi annak ellenére, hogy a területen ma mindössze néhány csupasz főfal áll, az együttes jó része pedig levegővé vált, mégis a legmagasabb (AA++) besorolásról ad hírt.
A további esetleges bontásokkal, illetve az építési munkálatok a meglévő engedély szerinti folytatásával kapcsolatos kérdéseinkkel a Modiano Propertyt is megkerestük, esetleges válaszaikat később új cikkben tesszük közzé.