Miután Magyar Péter a júniusi EP-választáson az ellenzék vezetőjévé lépett elő, a politikai holtidőt nem nyaralással töltötte, hanem hozzálátott a pártépítéshez, és agresszív kommunikációs kampányt húzott fel a kánikula miatt térde rogyott egészségügyi rendszerre. A tiszás politikusok kórházbejárásai két hétig uralták a nyilvánosságot, és a kormányt is megszólalásra késztették.
Ők nem mentek szabadságra. Magyar Péter végigpolitizálta az egész nyarat. Jelen van. Úgy megy neki a szeptemberi évadnyitónak, hogy nem szorult hátrébb. Az ő szempontjából az a lényeg, hogy lőtávolságon, vagyis tíz százalékon belül legyen, mint az egyedüli potenciális kihívója Orbán Viktornak
– mondta Ruff Bálint politikai tanácsadó, a Partizán Vétó című műsorának szerkesztő-műsorvezetője, aki Magyar kampányát értékelte lapunknak.
Ellenzéki polgári körök és Magyar-infó
Egy hónappal a Tisza választási sikere után, július elején a párt kampánynyitónak nevezett, zártkörű rendezvényt tartott. Bejelentették, hogy megkezdik a felkészülést a 2026-os országgyűlési választásra, és a támogatók segítségét kérik a 106 egyéni jelölt kiválasztásához – hogy milyen formában, az egyelőre nem világos. Elindult a pártszervezet kiépítése – Magyar később elmondta, hogy ebben a Tisza nyáron bemutatott alelnökének, az idáig rendezőként dolgozó Radnai Márknak szán fontos szerepet –, aminek egyik elemét a polgári körök mintájára létrehozott úgynevezett Tisza-szigetek jelentik majd. Magyar már Szentendrén, Jászberényben és Kapuváron is ellátogatott ilyen közösséghez.
Orbán a 2002-es választási vereség után hozta létre az utóbb mostohán hagyott civil hálózatát, amely megteremtette a párt mozgalmi bázisát, és olyan tapasztalatokat hozott a szervezetépítés terén, melyek a mai napig a Fidesz-hatalom támaszául szolgálnak. Ez Magyar politikai szocializációjának fontos időszaka, így nem csoda, hogy a szervezetépítéshez innen merít inspirációt. Nem Magyar az első ellenzéki politikus, aki az orbáni recept szerint próbálja hálózatosítani mozgalmát, elég Márki-Zay Péter Kossuth-köreire vagy Ujhelyi István Esély-köreire gondolni, ám ezeknek a kísérleteknek csöndes eljelentéktelenedés lett a sorsa.
A Tisza-szimpatizánsok több Facebook-csoportban és a gamerek kedvelt társalgójában, a Discordon is aktívan érintkeznek egymással, de Magyar rendszeresen szól közvetlenül is híveihez. A vasárnap esténként élőzött Magyar-infókon a pártelnök beszámol a heti történésekről, aztán kérdésekre válaszol. Idáig a Magyar-infók a Facebookon átlagosan 280 ezer megtekintést hoztak, a YouTube-on pedig több mint százezret. Vagyis ezeken a platformokon többen kíváncsiak rá, mint Orbán Kossuth rádiós bejelentkezéseire (május óta a Facebookon átlagosan 180 ezren, a YouTube-on 40 ezren hallgattak bele a kormányfői interjúkba), és Magyar igehirdetései minimum felveszik a versenyt a Kormányinfóval, amelynek az összesített nézettségét nehéz belőni, mivel több oldalon (a közmédiáén, a kormányén és Gulyás Gergelyén is) közvetítik.
Megtalálni a témát
Júliusban és augusztus elején Magyar rengeteg témába belekapott.
- Ellátogatott Ukrajnába a lerakétázott kijevi gyerekkórházhoz, Bucsába és Kárpátaljára,
- lezajlott az Európai Parlament alakuló ülése, ami után a tiszások három bizottsági alelnöki pozíciót kaptak,
- megkezdte a tárgyalásokat – az elzárkózó Szentkirályi Alexandra kivételével – a fővárosi frakcióvezetőkkel, illetve Karácsony Gergely főpolgármesterrel,
- replikázott Orbán tusványosi ígéretére, és szja-mentességet ígért a háromgyermekes anyáknak,
- a kormányfő és minisztereinek bérnövekedésére reagálva bejelentette, hogy a Tisza kormányra kerülése esetén a tanárokéhoz kötné a tárcavezetők és a kormányfő fizetését,
- közölte, hogy 5 százalékra csökkentenék a gyümölcsök és a zöldségek áfáját,
- és belengette (még a vasúti összeomlás előtt), hogy remeg Lázár János széke, hazugsággal vádolta meg Orbán Balázst, valamint acsarkodott egyet Pócs János fideszes képviselővel.
Ám ezekben a hetekben a kormányoldal uralta a közbeszédet a harmadik legnagyobb EP-frakció gründolásával, Orbán „békemissziójával”, majd tusványosi világmegfejtésével, ráadásul ekkor még Magyar ötkertes bulibotrányának a hullámai sem csitultak el. A fordulatot az olimpiai alatt beállt politikai uborkaszezon hozta el, melynek beköszöntét mi sem jelezte jobban, mint hogy Orbán nyaralni ment. Ekkor Magyar visszanyúlt egy korábban előmelegített témához.