A Dunán a napok óta tartó nagy hideg miatt zajlik a jég, a víz felületének mintegy 20–60 százalékát 10 centiméter vastag jégtáblák borítják, a Tiszán Tivadartól Kisköréig áll a jég – mondta R. Bakonyi Ágnes. A két nagy folyón elsőfokú jégvédelmi készültséget rendeltek el, ami azt jelenti, hogy a jégtörő hajók motorjait egyfolytában melegen kell tartani, a személyzet egy tagjának a fedélzeten kell tartózkodnia, a többiek pedig 24 órás ügyeletben vannak.
A Dunán tizenegy jégtörő hajó áll készenlétben, jelenleg hét az újpesti kikötőben, négy Bajánál állomásozik. A Tiszán kilenc jégtörő hajó vethető be, ebből Tokajnál három, Tiszalöknél négy, Kiskörénél pedig kettő tartózkodik. A készültség várhatóan február végéig érvényben marad.
A szlovák fél megkezdte a bősi tározóban felgyülemlett jég leengedését a hajózási útvonalakon kívül, az Öreg-Dunába. Dunakilitinél a magyar vízügyi szakemberek terelik tovább a jeget, hogy ne torlódjon fel. Miután a Duna viszonylag gyors folyású, magyarországi szakasza igen ritkán fagy be, ehhez a szakemberek szerint egy hónapon át mínusz tíz fok körüli átlaghőmérsékletre lenne szükség.
A Tisza-völgyi folyók többsége befagyott, kivéve a Sajót, a Sebes-Köröst, a Hármas-Köröst és a Tisza egyes szakaszait. A jég vastagsága 10-20 cm, de egyes helyeken 60 centiméter is feltorlódott. Magyarország Szerbia-Montenegróval és Horvátországgal közös háromoldalú egyezmény értelmében két jégtörő hajót küldhet le a Dunán, ha erre szükség van. Elsősorban Magyarország érdeke, hogy a folyók alsó szakaszán ne álljanak össze jégtorlaszok, mert akkor itthon is felduzzadhat a víz. A háromoldalú egyezmény alapján a Tisza déli szakaszára, a magyar–román egyezmény alapján pedig a Marosra rendelt el elsőfokú jégvédelmi készültséget az Alsó-Tisza-vidéki vízügyi hatóság.