Békét és nyugalmat szeretnék, mert erre van szüksége az országnak – kezdte beszédét a kormányfő. Nem az a kérdés, hogy Gyurcsány vagy Orbán, ez legfeljebb következmény. “A kérdés, hogy miként látja a parlament a jelenlegi helyzetet, annak okát és megoldását. Sokak szerint a probléma maga a miniszterelnök, vagy a kormányzó pártok együttesen. A vádlók bizonyítéka egy beszéd, az indulat, a szenvedély beszéde” – mondta beszédében a kormányfő.
“Bocsánat”
“Van-e ok és kell-e bocsánatot kérni?” – tette fel a kérdést a miniszterelnök. Válaszolt is: igen, kell. Indoklása szerint azért, mert téves hitben ringatták magukat és a választókat, hogy a gondok maguktól megoldódnak. Mert megengedték, hogy elhiggyék, hogy a politika felülírhatja a gazdaság törvényeit. “Mert hagytuk, hogy fennmaradjon az a látszat, hogy nagyobb teljesítmény nélkül is lehet magasabb jövedelemre szert tenni” – fogalmazott Gyurcsány. Kitért arra, hogy kerülték a szembenézést a valós gazdasági helyzettel, megpróbálták megkerülni a válaszokat. “Bocsánat” – mondta ki a miniszterelnök. Hozzátette: csak akkor volt bátor, amikor abban a körben volt, akihez tartozik, de legalább ott megpróbálta a szembesítést. “A hitelességhez nem elég tenni, előbb beszélni kellett volna, talán nem pont így és nem pont itt” – mondta. Hangsúlyozta: övé a fő felelősség, hogy amikor megérett a döntés, hogy változtatni kell, csak azok között merte felvállalni, akiktől nem kellett tartania. Nem volt bátorsága a választók szemébe mondani. “Van ok szemrehányást tenni a miniszterelnöknek” – emelte ki. Hozzátette: a hazugság a szembenézés halogatása, a bátortalanság kifejezése volt. Gyurcsány bocsánatot kért a nyers és indulatos fogalmazásért is. Hozzátette: az indulat és a szenvedély nem mentette fel a miniszterelnökhöz nem méltó beszédért. Gyurcsány Ferenc ismét kimondta: “bocsánat”.
Több, mint szélsőségesek randalírozása
A miniszterelnök kifejtette sajnálatát, hogy az őszödi beszéd alkalmat szolgáltat a támadásokhoz. De visszautasítja azt a vádat, hogy adatokat hamisított, vagy tudatosan félrevezette az embereket a kormány. “Ez ügyben nem nekem, hanem azoknak kell bocsánatot kérni, akik ezt nem nemes hatalmi céljaikhoz használják” – mondta.
Gyurcsány Ferenc a tüntetésekről is szólt: “Többről van szó, mint hogy a politikai szélsőség randalírozik”. Hangsúlyozta: “Nincs szükség új rendszerváltásra”. Igaz, nehezebb, küzdelmesebb világ a köztársaság, piac van, verseny, a folyamatos változás bizonytalansága. De ez nagyobbrészt a szabadság ára – véli a miniszterelnök. “A demokratikus politikai működés lényege az elfogadás képessége” – fogalmazott a miniszterelnök. Hozzátette: a legitimitás nem kérdőjelezhető meg, aki ezt megteszi, az nem demokrata.
A magyar politika teli van hazugságokkal
“Annak, hogy ma Magyarországon itt tartunk, az egyik okát abban látom, hogy 1998-ban uralkodóvá vált egy szemléletmód, amelyet olyan mondatok jellemeznek, mint például: ‘kommunista kutyából nem lesz demokratikus szalonna’, ‘a baloldal, amikor tehette, mindig rárontott nemzetére’. Ez a hatalmi önzés politikája, ez a demokratikus sérelme – véli Gyurcsány. “Ebből a politikából fakad a hazugságok politikája” – hangsúlyozta. “A magyar politika tele van politikai hazugságokkal” – ismételte az őszödi beszédet a miniszterelnök.
Ezt követően hazugságmódokról beszélt. Elsőként említette a hazug vádat, a politikai nyelv hazugságát. (Hogyan lesz az önkormányzati választásból népszavazás – hozta fel példaként). A túlzó ígéretek politikai hazugsága volt a következő a felsorolásban. De a túlzó ígéretek hazugságát is említette, beismerve, ezt ők maguk is gyakorolták. Említette azt is, hogy külföldön más beszédet mondanak, mint otthon. “A politikai hazugságok a közvetlen hatalmi viszonyokon túl is hatnak” – mondta Gyurcsány. Hozzátette: ők sem voltak mentesek a politikai hazugságoktól. “Ezt a beismerést tartalmazza az őszödi beszéd és ez is a szembenézésről és a változtatásról szól.”
“Helyes célokat követünk”
Követett-e el hibát ez a kormány? – tette fel a kérdést. Majd hangsúlyozta: konkrét programok kellenek ennek az országnak. “Nincs bennem kétely, helyes célokat követünk. De van ok a kritikára, a kritikára a miniszterelnökkel szemben” – mondta. Hozzátette: történelmi felelőssége volt, hogy belekezdjenek-e a változtatásokba. Elismerte, túlzott reformlelkesedés uralkodott el a kormányon, amiből sokan azt láthatták, kapkodik a kabinet. “Sem a kormány, sem a kormányfő nem diktálhat nagyobb tempót, mint amit a kormány elbír, és mint amit az ország elbír” – mondta Gyurcsány Ferenc. Hozzátette: a túlzott ügybuzgóság túlzott magabiztosságot eredményezett. Felhívta azonban a figyelmet arra, hogy csak a saját programjukat látják, más programokat nem. Azt reméli, 2008-tól megszűnnek a közszféra működési zavarai, az állandó pénzhiány.
Ezután ismét visszatért az ellenzékre. Elmondta: tudomása szerint a Fidesz elnöke szerint is kell egészségügyi reform, amit eddig tagadtak. “Mást mondani zárt körben gazdasági vezetőknek, és mást a nyilvánosságnak – én emiatt járok most Canossát. Itt az ideje annak, hogy befejezzük a kettős beszédet” – szólított fel a miniszterelnök. A társadalmi csőd politikájának nevezte ugyanakkor a Fidesz programját.
Bizalmat kért
“Készen állok az egyenes beszédre, csak azt kérem, más is beszéljen egyenesen. Akik hatalomra törnek, kell hogy legyen programjuk. A kormány megmutatja, akkor is, ha az vitatható” – mondta a kormányfő. Hozzátette: a vita most nem személyekről szól, hanem arról, engednek-e a zsarolásnak, a fenyegetésnek, az utcának, hogy a parlament elég erős-e, hogy megvédje a Harmadik Magyar Köztársaságot. “Elvitatni a parlamenti többség jogát, előrehozott választásokat kiírni, új alkotmányt írni, Orbán Viktor szája íze szerint? A demokraták dolga megvédeni a demokráciát. Mi a megoldás? Az ellenzék szerint, hogy menjen Gyurcsány Ferenc. Engedjünk ennek a zsarolásnak a béke és nyugalom kedvéért?” – tette fel a kérdést.
Hozzátette: ez a pillanat békéje, a demokratikus szabadság elvesztése csak azért, mert egy párt ellenzékben van. Egy párt, amely a következő választáson megbízást kaphat. “Engedjük, hogy ezt az országot támadják alkotmányos rendjében, vagy megvédjük azt. A parlamentnek erre a kérdésre kell válaszolnia” – mondta. “Bizalmat kérek a parlamenttől, mert csak erős kormány tudja végigvinni ezt a programot. Csak egy olyan kormányfő, aki nem kényszerül újra és újra rossz kompromisszumokra, és érzi a háta mögött a parlament bizalmát” – mondta beszédében Gyurcsány Ferenc. “Tartalmi döntést kérek. Magyarországért, a köztársaságért” – fejezte be beszédét.
A beszéd teljes szövegét itt olvashatja >>