Belföld

Nincs esély egy totális robbantásra

Gyurcsány Ferenc szerint Magyarország biztonságban van, a miniszterelnök mindenkit arra buzdított, hogy gyakorolja állampolgári jogait. A biztonságpolitikai szakértő szerint nincs esély egy totális robbantásra, sőt a valós veszélyt is megkérdőjelezi.

„Nyugodt gyülekezésre, véleménynyilvánításra, a szabadság gyakorlására bátorítok mindenkit, nem látom indokát annak, hogy bármilyen módon is lebeszéljük Magyarország egyetlen polgárát (is), hogy a jogaival éljen” – mondta a miniszterelnök, az Országos Rendőr-főkapitányság parancsnoki értekezlete után.

A miniszterelnök tájékoztatása szerint a robbantásos fenyegetések nemcsak a hétvégi választási nagygyűlésekre, hanem a kampányidőszak eseményeire vonatkoznak, ugyanakkor kijelentette, Magyarország biztonságban van, a rendőrség képes a nyugalom garantálására.

Bene László országos rendőrfőkapitány kérdésre válaszolva közölte, lényegesen többet tudnak a feltételezett robbantásokkal összefüggésbe hozható három személyről, mint kedden, többek között azt, hogy a szóban forgó személyek magyarországi kapcsolatokkal is rendelkeznek.

Nem tudni, mi lehet az érdek

„Nem világos, hogy a dunaszerdahelyi alvilág Horvátországban tevékenykedő tagjai miért terveznek bombatámadást a magyarországi választási kampány során – nyilatkozta Ivo Samson, a Szlovák Külpolitikai Társaság szakértője az Új Szó szlovákiai magyar napilapnak. Hozzátette: nem tart valószínűnek egy politikailag motivált terrortámadást Magyarországon.

Bot Péter dunaszerdahelyi járási rendőrkapitány a Pátria Rádiónak azt mondta, hogy „a Dunaszerdahelyhez köthető bűnözői kör tagjai hosszú évek óta kizárólag olyan bűncselekményeket követnek el, amelyek célja az anyagi haszonszerzés, így kizártnak tartja, hogy Magyarországon politikai merényletre készültek volna”.

Deák Péter biztonságpolitikai szakértő a FigyelőNetnek azt nyilatkozta: nem hiszi, hogy belpolitikai érdek áll a merénylet mögött, sőt szerinte kicsi az esélye egy valódi támadásnak is. „Két oka lehet egy ilyen hír nyilvánosságra kerülésének: az egyik cél a félretájékoztatás, a másik az, hogy valóban fel szeretnék hívni a figyelmet egy valós veszélyre – magyarázta Deák. A dezinformáció mögött szerinte állhat üzleti érdek, illetve szélsőséges csoportok akár azt is akarhatják, hogy halasszák el a magyar választásokat.

Nincs esély egy totális robbantásra

Nyugodtan elmehetnek az emberek a nagygyűlésre – véli Deák, aki maga is ott lesz az egyik gyűlésen. Szerinte ugyanis totális robbantásról, mint ami a Bali-szigeteken volt, szó sincs, hiszen nem terrorista, hanem bűnözői csoportról van szó. Ha pedig tényleg robbantanának, akkor is csak a botránykeltés miatt. Ebben az esetben legfeljebb egy-két ember eshet áldozatul. Hozzátette: azzal is csökkent a kockázat, hogy már felderítették a csoportot, beazonosították, melyikük hol tartózkodik. Deák emellett kiemelte a magyar rendvédelem megbízhatóságát is, ráadásul a fejlett technikai eszközökkel egy esetleges támadás minden akadály nélkül megelőzhető.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik