Rendkívüli állapotot kellene bevezetni az uniós támogatások lehívására az egyik legnagyobb pályázatíró cég, a MAPI Magyar Fejlesztési Iroda Zrt. vezetője szerint. Essősy Zsombor a Magyar Nemzetnek azt mondta: külső beavatkozásra van szükség az uniós pénzek gyorsított lehívásához, enélkül ugyanis elúszhat a megmaradt 5500 milliárd forintnyi támogatás.
Essősy szerint a pályázati pénzek lehívásának gyorsításához a kedvezményezetteket is ösztönözni kellene a projektek minél korábbi befejezéséért – itt főleg a nagyobb, állami-önkormányzati beruházásokra kell gondolni.
„Külső szakértőket kell bevonni, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél dolgozók ereje ugyanis fogytán van. Az egy-másfél évre megbízott szakértői csoportokat az egyes irányító hatóságok, közreműködő szervezetek, projektgazdák mellé helyeznénk. Ők összegyűjtik a rendszer- és projektmenedzsment hibáit, előterjesztik a megoldási javaslatokat, segítséget nyújtanak a haladéktalan korrekcióban” – mutatott rá a Magyar Nemzetben.
Hozzátette: ha ősszel nem állnak fel a már említett szakértői csoportok, jövőre már azt számolgathatjuk, mennyi pénzt hagytunk az uniónál.
Ettől szemmel láthatólag Orbán Viktor miniszterelnök is tart, aki a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének júliusi ülésén (ahol félázsiai származékoknak nevezte a magyarokat) beszélt az uniós pénzlehívás gyorsításának szükségességéről is. Így fogalmazott: „Az a meggyőződésem, hogy egyetlen forint sem maradhat bent, ebben elég eltökéltek vagyunk.”
Elmondta, hogy minden héten megkérdezi a nemzeti fejlesztési minisztert arról, hogy vajon van-e még esély arra, hogy Magyarország le tudja hívni az összes uniós pénzt 2015-ig (amikor az idén véget érő uniós támogatási ciklus kifizetési határideje van). Erre a kérdésre az előző napi kormányülésen is azt mondta a miniszter, hogy van még erre esély – tájékoztatta a miniszterelnök a vállalatvezetőket.