Belföld

Tarvágás: az LMP az élővilág tönkretételéről, a Jobbik katasztrófakormányzásról beszél

Nincs szakmai, energetikai érv amellett, hogy védett erdők fáit kivágják – mondta az LMP frakcióvezetője kedden Budapesten. Ungár Péter az Agrárminisztérium előtt tartott sajtótájékoztatón emlékeztetett, hogy a kormány „megengedte, hogy védett területeken is kitermeljenek fát, amelyre korábban nem volt lehetőség”.

Semmi nem indokolja, hogy Natura 2000-es területeken kivágjanak fákat, amelyeknek nincs valódi tüzelőértékük, ez nem kezeli az energiaválságot – tette hozzá. Azt mondta,

ha tönkreteszik az erdőket, akkor sokkal nagyobb lesz az aszálykár, tönkreteszik Magyarország élővilágát, és nemhogy 2050-re, hanem 2100-ra sem válik Magyarország klímasemlegessé.

Arról is beszélt, hogy a miniszterelnök a koronavírus-járvány előtt bejelentette: zöldfordulatra készül a kormány, illetve azt is, hogy Orbán Viktortól személyesen számon lehet kérni, hogy ez 2030-ra megtörténik-e.

Látszik, hogy Orbán Viktor akkor hazudott, és nem 2030-ban, hanem már most is végérvényesen megbukott a kormányzati politika,

jelentette ki.

Közölte, az LMP felkészült arra, hogy „jogi és más úton” megállítsa azt, hogy „ellopják az erdővagyonunkat”, és arra kért minden állampolgárt, segítsenek megmenteni Magyarország erdőit.

A Jobbik országgyűlési képviselője, Bencze János is azt sürgette keddi online sajtótájékoztatóján, hogy vonják vissza az újabb erdők tarvágását lehetővé tevő kormánydöntést, mert az katasztrófához vezet.  Az ellenzéki politikus a „katasztrófakormányzás” újabb mérföldkövének nevezte, hogy a Fidesz „a komplett magyar erdővagyont teszi kockára”.

Bencze János arról beszélt: a száz évvel ezelőtt megalapozott minőségi magyar erdőgazdálkodást és az ez idő alatt elvégzett munkát semmisítik meg azzal, hogy újabb területeken teszik lehetővé a tarvágást.

Hozzátette: az erdőknek 50-60 vagy 100 évre van szükségük a regenerálódáshoz, ezért a kormányzatnak tőle független erdészeti szakemberekkel konzultálva kellene kialakítania olyan fakitermelési rendszert, amely nem veszélyezteti az erdővagyont, ugyanakkor biztosítja a tűzifaellátást. (MTI)

Frissítünk!

Baracskai József, Zalaszentgrót ellenzéki polgármestere Facebook-oldalán közölte, mivel városának fontos a fenntarthatóság, a környezet értékek megóvása és a természetvédelem, „ezért Zalaszentgrót városa nem fog élni az augusztus 5-én életbe lépő ‘erdőirtó’ kormányrendeletben megfogalmazott iránymutatásokkal és erre kérjük az erdőgazdálkodókat, erdőbirtokosokat is”. A városvezető elmagyarázza, hogy a kormány rendelete azért született, mert a rezsinövelés miatt sok ember akar váltani az elektromos vagy gázfűtésről a fatüzelésre, emiatt az ország tűzifakészletei hamar kifogytak, „így a kormány a kicsit sem környezetbarát fakitermelés drasztikus növelése mellett voksolt”. Baracskai hosszasan sorolja a jogszabály problémáit, kezdve azzal, hogy a frissen kivágott fákkal nem tanácsos befűteni, folytatva azzal, hogy az aszályos forró időjárást pont a fák és erdők tudják hűteni, arról nem is beszélve, hogy az illegális fakivágások is terjedni fognak.

Kapcsolódó
A kormány döntése miatt védett erdők végezhetik tűzifaként?
Egy kormányrendelet szélesre tárja a kaput a tűzifa kitermelése előtt a természetvédelem rovására. Védett erdőkben is lehetővé teszi a tarvágást, csökkenti a vágásérettség korát, eltörli az őshonos fajok telepítési kötelezettségét.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik