A korábbi koronavírus-variánsokkal ellentétben a delta variáns képes volt saját másolataihoz kapcsolódni, ez lehet az oka annak, hogy hirtelen megugrott a vírus fertőzőképessége – írja az EurekAlerten megjelent sajtóközlemény. Az amerikai Országos Egészségügyi Intézet kutatói feltárták, hogy ezen kívül még nagyobb víruscsomókat, azaz összetapadt vírusegyüttest képezhet a korábbi variánsokhoz képest. Ez is hozzájárulhatott ahhoz, hogy jobban terjedt, mint például az alfa variáns.
A Viruses szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerint a kutatók laboratóriumi kísérletekben állapították meg, hogy a delta tüskefehérjéi képesek sikeresen egymáshoz tapadni, így gyakorlatilag víruscsomókat alkotni, ami növeli a fertőzőképességet.
A csomó közepén található vírusokat a külső vírusok védik a kiszáradástól, illetve az antivirális gyógyszerektől és a megfertőzött személy immunrendszerétől is. A nagy vírusaggregációk ráadásul
A kutatásból az is kiderült, hogy az omikron nem képez ilyen víruscsomókat. A kutatók azonban úgy gondolják, hogy fontos megérteni, pontosan hogyan tapadhatnak össze a delta részecskék, hogy olyan gyógyszereket lehessen fejleszteni, amik ezt a problémát meg tudják kerülni.