A Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár, Fürjes Balázs kedd délelőtti Facebook-posztjában a XVIII. század végén született budai közpark felújítására kiírt pályázat eredményéről számolt be.
A II. József trónra lépését megelőzően fél évszázadon át kertészek által bérbevett tíz hektáros területen 1787-ben kezdődött meg a kert kiépítése: a háromezer, budakeszi és dunabogdányi erdőkből vásárolt, majd itt naggyá vált fák utolsó hírmondóit 1989-ben vágták ki, ez a kétszáz év pedig a terület más részei felett sem telt el nyomtalanul: képe a XIX. században a budai vurstlinak köszönhetően egyre szomorúbbá vált, a fák közt átfolyó Ördög-árok rossz minőségű vize pedig kellemetlen illatokat árasztott. Területéből a XX. század is kisebb darabokat szakított ki: előbb két, Árkay Aladár és Bertalan által tervezett templom jelent meg a szélén, majd több sportlétesítmény, egy szabadtéri színpad, illetve a fogaskerekű végállomása is itt született meg.
Ezek nyilvánvalóan továbbra is a helyükön maradnak, a Városmajor többi része azonban gyökeresen átalakul: a pályázatra beérkezett tizennégy munka közül az OpenSpace Kft. tájépítész iroda, illetve a Deichler Jakab Stúdió közösen jegyzett tervét hozták ki győztesként.
A rajzokhoz kapcsolt leírás szerint a park közepén egy napozórét, illetve egy, az Orczy-kertben lévőnél nagyobb, körbesétálható tó terül majd el – feltéve, ha a főváros vezetésével közösen sikerül onnan elköltöztetni az épp száz éve született szabadtéri mozi helyén létrejött Városmajori Szabadtéri Színpadot.
A tó, illetve utcabútorokkal pöttyözött környezete mellett a tematikus parkrészek létrejötte is nagy változást jelent majd: a park a Széll Kálmán tér felé eső része csendesebb pihenő-, illetve sétakertté válik, a Szent János Kórházhoz közelebb eső nyugati oldalon pedig közösségi sportpályák, játszóterek, fapallókból és mászóhálóból születő tanösvény, KRESZ-park, sőt, kutyás élménypark is születik.
Az MTK jelenleg a területen álló csarnokai és parkolói is eltűnnek – ezeket Józsefvárosban pótolják majd –, a sportolni vágyók pedig ezek helyén kosárlabda- és multifunkcionális sportpályákat, parkour- és gördeszkapályát, pingpongasztalokat, teniszfalat, street workout-pályát, trambulint és mászófalat kapnak majd, sőt, a futókör hossza is az eddigi kétszeresére, másfél kilométeresre nő.
A Városmajor a jövőben több irányból is megközelíthető lesz: bejárat nyílik többek közt a fogaskerekű telephelyén, a Szent János Kórház felé eső alagutas átjárót is kiszélesítik, a projekt részeként díszkivilágítással gazdagodó Jézus Szíve-plébániatemplom mellett pedig egy új főbejárat születik.
A változások eredményeként több mint másfél hektárral nő majd a park zöldfelülete, sőt, azt teljesen autómentessé is válik, így a parkolók öntött betonfelületeire sem lesz többé szükség.
Fürjes Balázs posztja teljes hosszában itt olvasható: