Gazdaság

Nyuszet a 13. havi nyugdíjról: Nyugdíjreform kell, nem csak adomány

Csanádi Márton / 24.hu
Csanádi Márton / 24.hu
A hét nagy nyugdíjas szervezetet tömörítő Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa tagszervezetei szakértőinek bevonásával megkezdte egy a jelenleginél szerintük jóval igazságosabb nyugdíjrendszer kidolgozását, valamint a 65 év felettiek jogait rögzítő idősügyi törvényjavaslat összeállítását.

A Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának (NYUSZET) tagjai is örömmel fogadnak minden fillért, ami javítja a megélhetésüket. De az egyheti ellátásnak megfelelő összeg – vagyis a tizenharmadik havi nyugdíj első heti részlete, amelynek szétosztását ezen a héten kezdi meg a kormány – nem pótolja az utóbbi tíz évben tőlünk elvett százmilliárdokat – írta a szervezet közleményében.

Bővebben is kifejtették, mire céloztak:

  • a teljesen rugalmatlan nyugdíjszabályok 2011-es bevezetése óta ugyanis a kormány legalább 25 százaléknyi nyugdíjemelést nem adott meg az idős embereknek, amivel a nyugdíjszerű ellátásokban részesülőkkel együtt két és fél millió magyar – 79 százalékban öregségi nyugdíjas – elszegényedéséhez járult hozzá.
  • Miközben a többi fejlett országhoz hasonlóan a magyar társadalom is öregszik, a nyugdíjak kifizetésére 2011-ben még a GDP 11,2 százalékát fordította a kormány, 2019-ben azonban már csak 8,3 százalékát.
  • A KSH szerint 2010-ben 26 ezer, 2019-ben pedig már majdnem 270 ezer idős ember tartozott a legalacsonyabb jövedelmi tizedbe.
  • Idén januártól az átlagos nyugdíj összege 148 450 forint, majdnem 1,4 millióan ennél kevesebb pénzből élnek, miközben növekszik a milliós ellátásban részesülők száma.

Hozzátették, a nyugdíjasok nem kérnek többé ebből az igazságtalan nyugdíjrendszerből, ezért a NYUSZET tagszervezetei és szakértői megkezdték egy 2023-tól bevezethető, igazságos és szolidáris nyugdíjrendszer kidolgozását. A tervek között szerepel

  • a fogyasztói árak emelkedése mellett
  • a nettó bérnövekedést is tartalmazó vegyes indexálás visszaállítása az éves nyugdíjemeléseknél
  • és a rugalmas nyugdíjba vonulás lehetőségének újbóli megteremtése.

A több kérdésben alternatívákat felvázoló dokumentumot tagságuk körében vitára bocsátották, a javaslatot a vélemények összegzése után véglegesítik és a tervek szerint március vége előtt a nyilvánosság elé tárják.

Ezzel párhuzamosan dolgozik a NYUSZET a 65 év felettiek jogait rögzítő idősügyi törvény összeállításán is.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik