A Publicus Intézet a Népszava megbízásából készített reprezentatív kutatást a 2022-es ellenzéki összefogásról. A felmérés ugyan jóval azt megelőzően készült, hogy a kormányfő központi politikai témává emelte a libernyákozást, a lap szerint mégis magyarázat rá. Orbán Viktor Magyar Nemzetben publikált írása azt szolgálta, hogy meglehetősen heterogén táborát felrázza.
A Publicus Intézet szerint minden második megkérdezett hallott róla, hogy a 106 egyéni körzetben közös ellenzéki jelölt indul. Erről legkevésbé a Fidesz szavazói (38%) és a bizonytalanok (41%) értesültek. Minden második válaszadó (az ellenzékiek háromnegyede) szerint ez növeli az ellenzék győzelmi esélyeit, míg a fideszesek fele szerint inkább csökkenti.
Tízből négy megkérdezett szerint az ellenzéknek akkor van nagyobb esélye győzni, ha egy listán indul. Így véli az ellenzékiek csaknem kétharmada (18 százalékuk a két lista, 11 százalékuk pedig a pártok külön indulásának a híve), míg a Fidesz-tábor 31 százaléka szerint az a jó ellenzéki stratégia, ha minden párt külön indul.
A válaszadók többsége szerint növeli/inkább növeli az ellenzék győzelmi esélyeit, ha közös a miniszterelnök-jelölt. Az ellenzéknél ez az arány 85, a Fidesz szavazóknál 35 százalékos.
A Népszava szerint a felmérés arra utal, hogy Orbán Viktor hívei egyelőre nem érzik a veszélyt, amit a formálódó ellenzéki összefogás jelent, a kormányfő ezért elérkezettnek látta az időt, hogy felszólítsa őket, készüljenek a harcra a libernyákok ellen, akik mögött még mindig ott áll Soros György.
Módszertan
A felmérés augusztus 27 – 31. között készült a felnőtt népességet reprezentáló 1017 ember telefonos megkérdezésével. A kutatás nem, életkor, végzettség, településtípus szerint reprezentálja a magyar lakosság összetételét, így az adatokról 95 százalékos biztonsággal állítható, hogy legfeljebb +/-3,1 százalékponttal térnek el attól, amit az összes 18 éves vagy idősebb magyar megkérdezésével kaptak volna.
Kiemelt kép: MTI/Koszticsák Szilárd