Élet-Stílus

Tippek, amikkel leszokhatunk a halogatásról

naptár (naptár, )
naptár (naptár, )

Gyermekkorunkban valószínűleg nem egyszer hallottuk szüleinktől, hogy "amit ma megtehetsz, ne halaszd holnapra!" Adunk pár tippet, hogyan szokhatunk le a halogatásról.

Valószínű, hogy sokszor előfordult már velünk, hogy egy dolgot másnapra, egy másik hónapra, évre, vagy akár egy másik életre elhalasztottunk. Egy felmérés szerint a világ lakosságának legalább egyötöde notórius halogató.

A halogatás egyik leggyakoribb oka természetesen a lustaság, ami önmagában még nem lenne baj, ez az emberek 95 százalékával megesik. Viszont akiknél ez már krónikussá válik, azoknál komolyabb dolgok is állhatnak a háttérben, de fontos tudni, hogy lehet és kell is ellene tenni. Nemcsak mert teljesen felesleges, de erősen kontraproduktív, hiszen visszahúz minket az élet más területein is.

A tudósok már a nyolcvanas években elkezdték vizsgálni a viselkedést, és arra jutottak, hogy különösen a diákok szenvednek benne, főleg a felsőoktatásban, mikor kiszabadulnak a szülői szigor alól, és megtehetik, hogy csak “holnap kezdenek el tanulni, ma még buliznak”. Egyes kutatók ezért is nevezik tanuló-szindrómának.

A statisztikák szerint a férfiakat jobban érinti a jelenség, mint a nőket. Súlyos esetben viszont már félelmekkel jár együtt a viselkedés, esetleg depresszióval, unalommal, beteges tökéletességre törekvéssel, vagy a kudarctól való rettegéssel. Ráadásul ez ördögi kör: az elvégzett munkák nagy része ugyan első osztályú, de a befejezetlen feladatok szinte a végtelenségig halmozódnak, a beteg – mert ebben a fázisban már annak tekinthetjük – pedig ekkor már tehetetlennek érzi magát.


Kép forrása: Hír24

A rajta lévő nyomást tovább növeli, hogy pontosan tisztában van tettei következményeivel, ami még több csalódást okoz neki. Azonban nem feltétlenül kell viselkedésterápiára járnia annak, aki ilyesmiben szenved. Mivel az ember idővel egyre jobban a szokások rabjává válik, így a halogatás is lehet ilyen szokás, a folyamat tehát megváltoztatható, ha figyelünk a következőkre.

1. Ha feladatot kap, vagy egy ötletét meg szeretné valósítani, azonnal vágjon bele!

2. Kezdje a legkellemetlenebb, leghosszabb és legnehezebb feladatta – azzal, amit egyébként csak húzna-halasztana. Ha az első pár napon túl lesz, folytatni már nem is lesz olyan nehéz.

3. A nagy munkákat ossza kisebbekre, hogy ne érezze túl nagy falatnak, sőt, szinte megoldhatatlannak.

Még többet szeretne tudni? A folytatást olvassa el a Házipatika oldalán!

Ajánlott videó

Olvasói sztorik