A spanyol tartományokból hétfőn érkezett jelentések szerint vasárnap egyetlen halálos áldozata sem volt a vírusnak – közölte hétfőn Fernando Simón, a spanyol egészségügyi riasztási és vészhelyzeti koordinációs központ igazgatója a napi sajtótájékoztatóján. Simón ugyanakkor hozzátette, nem kizárt, hogy a hétvége miatt csúszás lehet az adatok közlésében.
Egy nap alatt 71 új fertőzöttet regisztráltak, míg összesen 239 ezer 638-at. A tünetek megjelenése és a diagnózis között eltelt idő mostanra átlagosan két napra csökkent. Elhangzott az is, hogy hat olyan spanyol tartomány is van, ahol az elmúlt egy hétben senki sem hunyt el a koronavírus okozta fertőzés következtében, köztük a Baleár-szigeteken, Kantábriában és Murciában, valamint a két észak-afrikai exklávéban, Ceutában és Melillában.
A kormányzati adatok szerint a járványnak eddig 27 ezer 127 halálos áldozata volt Spanyolországban, ugyanakkor
Számításaik szerint eddig 43 ezer 985 ember halhatott meg a fertőzés miatt. Felmérésük tartalmazza a fertőzésgyanús, de vizsgálattal nem igazolt eseteket is, akik idősotthonokban, szociális intézményekben és saját lakásukban hunytak el. A szaktárca jelentésében ezek nem szerepelnek.
A kormány jövő keddi ülésén javaslatot fogad el arról, hogy a parlament hosszabbítsa meg a március 15. óta érvényben lévő szükségállapotot június 21-ig. A tervek szerint a járványügyi korlátozásokat június végéig oldják fel fokozatosan és júliustól az országot újból megnyitják a nemzetközi turizmus előtt.
A spanyol statisztikai hivatal (INE) közleménye szerint a külföldi turisták elmaradásával a dél-európai országot áprilisban mintegy hétmilliárd euró veszteség érte. A korábbi évek alapján több mint hétmillió látogatót vártak a határokon kívülről ebben az időszakban.
A gazdasági motorjának számító ágazatban már márciusban is komoly visszaesés történt, miután lezárták a határokat a járvány miatt. Január és április között 10,6 millió külföldi turista érkezett, akik 11 milliárd eurót költöttek el, szemben a tavalyi 21,4 millió látogatóval, akik több mint 22 milliárd eurót hagytak az országban – írta az INE.
A korlátozások lazításával egyre több kulturális intézmény készül újra megnyitni kapuit. A színházak közül elsőként a madridi királyi színház (Teatro Real) jelentette be, hogy július elsejétől a Traviata előadásával folytatja a márciusban félbeszakadt évadot.
Kiemelt kép: Alvaro Fuente/NurPhoto/NurPhoto via AFP