Amint az a Political Capital egy korábbi elemzésében már szerepelt, az önmagát „szuverenistának” nevező tekintélyelvű populizmus és a globális zöldpopulizmus közötti ellentét a szemünk előtt válik a 21. század egyik meghatározó társadalmi-politikai törésvonalává. Ennek magyarországi megnyilvánulása az Orbán-rezsim ellentmondásos viszonya a klímaválság kérdéséhez. Míg a vezető kormánypárti politikusok óvatosabban, gyakran kétértelműen nyilatkoznak a környezeti problémákról és azok kezeléséről, addig a kormányközeli orgánumok teljes erővel igyekeznek hitelteleníteni a globális zöldmozgalmat, illetve Greta Thunberget, sokszor átvéve az olajipari, geopolitikai érdekeit védő Kreml-propaganda módszereit és érvelését is.
Az autokrata rezsimek nem ok nélkül kezelik politikai kihívóként a zöldmozgalmakat. A környezeti problémákra politikát építő zöldpopulizmus ugyanis a tekintélyelvű populizmushoz hasonlóan erős identitásteremtésre és választói mobilizációra képes, kitermeli a saját hőseit. A klímaválság narratívájában az autokrata rezsimeket úgy állítják be, mintha a felelőtlen politikai-gazdasági elit elnyomná a „nép” egészséghez és egészséges környezethez fűződő érdekeit. Erre válaszul került célkeresztbe Greta Thunberg, rajta keresztül pedig a globális zöldmozgalom. Az ezzel kapcsolatos diskurzusokban eddig négy fő hiteltelenítési stratégia rajzolódott ki nemzetközi szinten és Magyarországon is.
1. Lődd agyon a hírvivőt ! (Kill the messenger!)
A dezinformációs oldalakon az egyik leggyakrabban hangoztatott ellenérv Thunberggel szemben, hogy ő még csak egy „gyerek”, aki ráadásul „beteg”, hiszen „Asperger-szindrómával” él, így a szava nem mérvadó. Ezt az érvelést Magyarországon a kormány által irányított média is átvette, sőt, Gulyás Gergely kancelláriaminiszter használta is egy kormányinfón, amiért viszont később bocsánatot kért.
Az ilyen jellegű támadások egyik csúcspontját az oroszbarát konteókat előszeretettel terjesztő Világfigyelő prezentálta, idézve egy francia szakértőt, aki szerint
ennek a lánynak olyan arca van, mint egy kiborgé: mindenféle érzelmet nélkülöz. Nem mosolyog, nem röhög, nem csodálkozik, nem érez fájdalmat, sem örömöt.
Ez a stratégia megpróbálja a klímavédelem globális szimbólumát egy „értelmi fogyatékos” kislánynak beállítani, ezzel elterelve a figyelmet a környezetvédelmi problémákról, hiszen „ha nincs hiteles forrás, akkor nincs érdemi üzenet sem”.
2. A klímaválság csak fölösleges pánikkeltés
A Greta Thunberget célzó támadások egy jelentős része az aktivista üzenetét támadja, a végletekig felnagyítva azt az egyébként joggal felvethető kritikát, miszerint fölösleges pánikot gerjeszt. A szintén oroszbarát Bekiáltás blog egyik cikke ennek megfelelően megkérdőjelezi a klímaváltozást, Greta akcióját pedig politikai pótcselekvésnek minősíti. A Habony Árpád által alapított V4NA hírügynökség cikkét szemléző Origo az Osztrák Szabadságpártot idézve nevezi az egész jelenséget „klímahisztériának”. A klímamozgalmak központi üzenetének megkérdőjelezése összességében a már jól ismert sémákat követi: a klímaveszélyt tagadó politikusok és a tudományos közösség közötti, a válság létéről és mértékéről szóló vitákra épül, és ezzel elbizonytalanítja a környezetszennyező fogyasztási szokásaihoz ragaszkodó laikus közvélemény jelentős részét.
3. A szélsőséges vélemények vannak többségben
A dezinformációs stratégiáknak az egyik jól ismert fogása, hogy a nemzetközileg kényes témákban, például a Krím elleni orosz agresszió vagy a maláj utasszállító orosz „szeparatisták” általi lelövésének ügyében a szélsőségesen elfogult és partikuláris álláspontokat igyekeznek a többségi társadalom véleményeként beállítani. Ezek az álláspontok gyakran ellentmondásosak is, így például a francia Marine Le Penre hivatkozva egyes orgánumokban „röhejesnek” nevezik, míg máshol a Osztrák Szabadságpártot idézve „copf-diktatúrának” írják le Thunberg fellépését.
4. A zöld mozgalom a háttérhatalom bábja
Az egyik leghatásosabb dezinformációs stratégiának a zöldmozgalmakról szóló összeesküvés-elméletek bizonyulnak, hiszen ezek lényegében megfosztják identitásuktól és politikai hitelességüktől a célkeresztbe került szereplőket. Ráadásul a korábbi stratégiák elemeit a komplex konteók könnyedén egy koherensebb gondolatmenetben tudják egyesíteni. Magyarországon például a Tűzfalcsoport elnevezésű oldal összeesküvés-elmélete Thunberget egy Soros György által kihasznált gyerekkatonának titulálja, aki
a liberális világelit előretolt erkölcsi golyófogója, egy szakszerűen felépített, két lábon járó kommunikációs mestermű, akit a háttérből pénzemberek, energetikai cégek és gyanús körülmények között meggazdagodó oligarchák támogatnak.
A klímavédelmet ehhez a narratív kerethez illeszkedve még a kormányközeli Magyar Nemzetben megjelent véleménycikk is a nemzetállamok elleni nemzetközi ármánykodás részeként értelmezte, ami a Soros György által állítólag támogatott „globális rezsim létrehozásáról”, és ezt a vélt rezsimet úgymond legitimáló „klímakommunizmus ideológiájáról” szól.
A Kreml kis zöld emberei
Nemzetközi szinten a zöldmozgalmat hitelteleníteni próbáló autokrata politikai erők közül ki kell emelni Oroszországot, hiszen a Kreml és médiagépezete globálisan és Magyarországon is fontos szerepet játszik a zöldmozgalmakkal kapcsolatos dezinformációk, összeesküvés-elméletek előállításában és terjesztésében. Moszkvának elemi érdeke a zöldpártok és mozgalmak politikai befolyásának csökkentése, mivel egyrészt az orosz geopolitikai törekvéseinek, valamint az orosz-ukrán háború kirobbantása miatt hozott európai szankcióknak az egyik legkeményebb támogatója az Európai Parlamentben a zöldfrakció. Másrészről Oroszország ellenérdekelt az uniós energiapiaci monopóliumát hosszú távon és alapvetően fenyegető zöld technológiák térnyerésében, az alternatív energiaforrások kifejlesztésében.
Ennek szellemében a Kreml emberei 2012-2013-ban Romániában, Moldovában és Bulgáriában átvették a helyi zöld pártok irányítását az európai energiapiaci dominanciájuk megőrzése, valamint az – egyébként cseppet sem zöld – amerikai repesztéses (fracking) kőolaj- és földgázkinyerő technológiák hiteltelenítése érdekében. Majd az orosz ügynökök, botnetek és trollok a zöld amerikai elnökjelölt, Jill Stein ellenében is aktívan beavatkoztak a 2016-os amerikai elnökválasztási kampányba, a hagyományos energiacégeket és technológiákat támogató, a globális felmelegedést baloldali összeesküvés-elméletként aposztrofáló Donald Trump érdekében.
Mivel a magyar médiatér továbbra is a Kreml dezinformációs törekvéseinek sikeres felvonulási terepe, a putyini propagandagépezet Greta Thunberget támadó narratívái villámgyorsan megjelennek itthon, sokszor szembemenve az ezen a téren óvatosabb és bizonytalanabb magyar kormányzati kommunikációval.
Győri Lóránt (Political Capital)
Kiemelt kép: Frederic J. Brown / AFP