Nemzetközi Újjáépítési és Fejlesztési Bank (IBRD, más néven Világbank) élén hagyományosan egy amerikai politikus áll (míg az 1945-ben Bretton Woodsban létrehozott másik nagy nemzetközi pénzintézet, a Nemzetközi Valutaalap első emberét Európa adja).
James Wolfensohn jelenlegi elnök már második mandátumát tölti a Világbank élén, megbízatása május végén lejár. A posztra Washington a neokonzervatív irányvonal egyik legszigorúbb héjájának hírében álló Wolfowitzot jelölte, ami nagy felhördülést váltott ki a fejlesztéspolitika sok más nemzetközi szereplőjéből. Sokan úgy látják ugyanis, hogy az iraki háború egyik legfőbb szorgalmazójának számító miniszterhelyettes a keményvonalas amerikai vezetés készséges kiszolgálója lenne a Világbank élén is.
Az EU némileg szintén megosztottnak tűnik Wolfowitz elfogadásának ügyében. A keddi brüsszeli csúcson az uniós állam- és kormányfők úgy döntöttek, felkérik Wolfowitzot egy találkozóra, mielőtt március 31-én a világbank igazgatótanácsa elé kerül a kinevezés. Brian Cowen ír pénzügyminiszter úgy foglalta össze a csúcs utáni vélekedéseket, hogy “az ügyben a reálpolitika az, hogy Wolfowitz urat minden valószínűség szerint elnökké nevezik ki.”
Paul Wolfowitz egy korábbi interjúban azt közölte: nem fogja a Világbankra kényszeríteni az amerikai napirendet, ha kinevezik a bank élére. Mint mondta, együtt kíván működni bírálóival és hatékonyabbá kívánja tenni a nemzetközi pénzintézetet.