Evelyn 18 éves volt, amikor a helyi banda tagjai többször megerőszakolták El Salvador keleti részén. Az erőszakot nem jelentette, mert megfenyegették családját, de anélkül, hogy tudott volna róla, teherbe esett és 32 hetesen világra hozta gyerekét.
Állítása szerint nem is tudott arról, hogy terhes: hasi fájdalommal ment az otthona kültéri mosdójába, ahol elájult. Anyja találta meg véresen, és rögtön kórházba vitte. Az orvosok mondták el neki, hogy amíg nem volt eszméleténél, megszületett a gyereke, és a csecsemőt holtan találták a WC tankjában.
Az ügyészek szerint Evelyn nem járt vizsgálatokra és nem törődött a magzat egészségével. A lány és anyja viszont azt nyilatkozták, hogy nem is tudtak a terhességről.
Ha tudtam volna, hogy terhes vagyok, örömmel vártam volna a szülést
– mondta a lány korábban, a BBC szerint.
2019 februárjában az El Salvador-i legfelsőbb bíróság az eset újratárgyalását rendelte el, bizonyítékok hiánya miatt. Evelyn védőügyvédei felmentést kértek: „Nem történt bűncselekmény” – jelentette ki Bertha María Deleón, az egyik ügyvéd. Az ügyészek viszont az ítélet szigorítását, negyven év börtönbüntetést reméltek a júliusban kezdődő tárgyalásoktól.
A tervem az, hogy folytathassam tanulmányaimat és haladjak a céljaim felé. Boldog vagyok
– mondta a 22 éves Evelyn Beatriz Hernandez a bíróságon, miután 33 hónap börtön után szabadlábra helyezték.
Nyolc év abortuszért
El Salvadorban az abortuszra vonatkozó törvények A szolgálólány meséjébe illőek, ez az ügy pedig rávilágít a hatalom kegyetlenségére. 1998 óta itt akkor is tilos terhességet megszakítani, ha az nemi erőszak vagy vérfertőzés eredménye, ha az anya vagy a magzat élete veszélyben van. Latin-Amerikában nem ez az egyetlen ország, ahol ilyen szigorúan szabályozzák az abortuszt, de csak itt tartják be ilyen erősen.
Az orvosoknak, ha észreveszik azt, hogy egy nő megpróbálta megszakítani terhességét, jelenteniük kell a rendőrségnek, különben börtönbe kerülnek.
Az emberjogi szervezetek szerint legalább 16 nő van jelenleg börtönben azzal a váddal, hogy megölte csecsemőjét vagy abortuszt próbált végrehajtatni. Az aktivistáknak köszönhetően az utóbbi évtizedben 30 nőt mentettek fel bizonyítékok hiánya miatt.
Evelyn esete az első az új elnök, Nayib Bukele júniusi hatalomra kerülése óta. A politikus ellenzi az abortuszt, de kampánya során együttérzést tanúsított azokkal a nőkkel szemben, akik elvetélnek a terhesség alatt.
Ha egy szegény nő elvetél a terhesség alatt, automatikusan abortusszal gyanúsítják. Ez társadalmi igazságtalanság
– mondta Bukele korábban. Azt ígérte, hogy az emberi jogokra különös figyelmet fordít, a nőjogi aktivisták pedig abban reménykednek, hogy elnöksége alatt pozitív változást jelent a terhességmegszakításra vonatkozó törvényekkel kapcsolatban is.
Kiemelt kép: Oscar Rivera / AFP