Gyurcsány Ferenc ezúttal – az egyébként komoly szavazótábort jelentő – nyugdíjasok felé tett nyolc lépést. Az ötéves program célja az időskor biztonságának, illetve az igazságosabb nyugdíjak megteremtése. „Olyan országot akarunk, ahol egy élet munkája után a nyugdíj biztonságos megélhetést nyújt az idős embereknek, ahol az igazságosság jegyében a nyugdíjak a befizetett járulékok és szolgálati idő alapján kiszámítható, értékálló, sőt a gazdaság növekedésével értéküket növelő jövedelmet biztosítanak” – hangsúlyozta a miniszterelnök. Hozzátette: az elmúlt években sokat törlesztettünk a nyugdíjasokkal szembeni adósságból. 2001-hez képest 30 százalékkal nőtt a nyugdíjak vásárlóereje, bevezették a 13. havi nyugdíjat, és 50 százalékkal emelték a sajátjogú nyugdíj mellett az özvegyi nyugdíjra jogosultak özvegyi juttatását is.
Nyugdíj: állandó kampánytéma
A választások közeledtének legbiztosabb jele a nyugdíjak emelésének hangoztatása. Ez a réteg ugyanis jelentős szavazati potenciállal rendelkezik Magyarországon. Négy évvel ezelőtt az Orbán-kormány erősített rá, és a választások előtti hónapokban óriási mértékű nyugdíjemelésbe kezdett. A polgári kormány alatt a nyugdíjak reálértéke összesen 22,3 százalékkal nőtt, de a leglátványosabb emelkedést az utolsó évben érzékelhették a nyugdíjasok (A harmadik év után még csak 11,4 százalékos emelésnél tartott). Orbánék ugyanis visszatartották a nyugdíjasok egy 1999-es törvényben biztosított pénzét, és azt csak késve, elnyújtva adták oda nekik.
A jelenlegi nyugdíjszabályok változtatására Gyurcsány Ferenc szerint azért van szükség, mert igazságtalan, hogy az azonos jövedelemmel, szolgálati idővel nyugdíjba mentek nyugdíja pusztán azért eltérő, mert más és más szabályok szerint állapították meg ellátásukat.
Öt év, 130 milliárd forint
Idősek világnapja
Az idősek világnapja alkalmából Idősbarát Önkormányzat Díjat illetve Idősekért Díjakat adott át több település önkormányzatának Göncz Kinga esélyegyenlőségi miniszter és Bujdosó Sándor, a Belügyminisztérium helyettes államtitkára. Az előbbi elismerést olyan önkormányzatok kapják, amelyek a kötelezően ellátandó feladatokon túl intézkedéseikkel elősegítik, hogy a településen lakó idős állampolgárok aktív részeseivé válhassanak a közösségnek. Az idén alapított Idősekért Díjakat pedig az idős emberekért végzett kiemelkedő munkájukért heten vehették át. Göncz Kinga esélyegyenlőségi miniszter szakmai elismerésük jeleként további kilenc, idősekkel foglalkozó szakembernek miniszteri oklevelet adott át.
Első lépésben a kormány 2006-ban 50-ről 55 százalékra emeli a sajátjogú nyugdíjjal nem rendelkező özvegyek az elhalt társ után járó nyugdíjának mértékét. Ez 180-190 ezer, többségében idős, egyedülálló özvegyi nyugdíjast érint, és átlagosan havi 3600 forinttal, azaz tíz százalékkal növeli az ellátásukat. Költségvetési kihatása a számítások szerint 8 milliárd forint. Második lépésben a kormány 2007-ben ezt tovább emelné 60 százalékra, amely újabb 8 milliárdos megterhelést jelent a költségvetésnek. Ugyanebben az évben bevezetnék, hogy a szolgálati idő hossza szerint differenciáltan emelkedjen az 1987 végéig megállapított sajátjogú nyugdíjak összege. Ezzel a lépéssel valamennyi nyugdíjas jussa átlagosan négy százalékkal emelkedne, de a 29 évnél több szolgálati idővel rendelkezők (nőknél 27 év) többletévenként további fél, de legfeljebb további 10 százalékos emelésben részesülnek. Ez az emelés 670-680 ezer nyugdíjast érintene, és átlagosan havi 3400 forinttal növelné jövedelműket. Költségvetési kihatása 27 milliárd forint. A negyedik lépés szerint 2008-ban a szolgálati idő hossza szerint differenciáltan emelkedne az 1991-1996 között megállapított sajátjogú nyugdíjak összege. Az átlagosan havi több mint négyezer forintos emelés költségvetési kihatása 37 milliárd forint.
2009-ben egységesen 2 százalékkal emelkedne az 1988-1990 között megállapított sajátjogú nyugdíjak összege. Az intézkedéssel 320 ezer nyugdíjas nyugdíja emelkedik átlagosan 1200 forinttal, költségvetési kihatása pedig 4,5 milliárd forint. Ugyanebben az évben újabb négy százalékkal emelkedik a tervek szerint az 1992-1995 illetve – hetedik léképésként – az 1997-1998 között megállapított sajátjogú nyugdíjak összege is. És végül 2010-ben új szabály szerint kerülne sor a rokkantsági nyugdíjak megállapításakor a szolgálati idő figyelembevételére, és ennek megfelelően emelkedne az 1991-től megállapított rokkantsági nyugdíjak összege. Az intézkedés 540 ezer rokkantnyugdíjas nyugdíjának átlagosan 9-10 százalékos, havi ötezer forintos emelését eredményezné, amelynek költségvetési kihatása 32 milliárd forint lenne.
Fidesz: újabb ígérgetés
A legnagyobb ellenzéki párt szociális kabinetvezetője szerint a program csak egy újabb kampányígéret. „A kormány eddig érdemben semmit sem tett a nyugdíjasokért, ehelyett jelentős, az idős embereket fokozottan sújtó közüzemi és gyógyszeráremeléseket hajtott végre. Ezzel maga idézte elő azt a helyzetet, hogy a nyugdíjasoknak választaniuk kell, hogy gyógyszert vásároljanak vagy élelmiszert. Az viszont nem korrekt, hogy a szocialisták éppen a választások előtti hónapokban, a következő kormányzati ciklusra tesznek szakmailag átgondolatlan, szavazatvásárló ígéreteket” – hangsúlyozta közleményében Harrach Péter.
A távhőben már kedvezményt kaptak
A kormány azonban nemcsak ezzel – a kormányváltás esetén könnyen füstbe menő – programmal igyekszik megnyerni a legidősebb korosztályt. Pár napja a miniszterelnök bejelentette: havi kétezer forintos támogatást kap október 1-től a fűtési szezonban mintegy 200 ezer távfűtéses lakásban élő rászoruló nyugdíjas háztartása a számlák kifizetéséhez. A támogatás összege a fűtési szezont követően, jövő év április 1. és szeptember 30. között havonta ezer forint lesz. A rászorultságot tekintve a kormány két kategóriát határozott meg: egyrészt az kaphat támogatást, aki egyedül él, és jövedelme az előző hónapban nem haladta meg az öregségi nyugdíj mindenkori minimumértékének háromszorosát (74 100 forint), illetve ha egy háztartásban több ember él együtt, és az együttes jövedelmük egy főre jutó összege nem több a nyugdíjminimum duplájánál (49 400 forint). Azt pedig, hogy ki a rászorult, a települési önkormányzat jegyzőjének kell majd megállapítania. Érdekesség, hogy Demszky Gábor ezt tovább fokozta, és 40 százalékos támogatást ígért a leghidegebb téli hónapokra a távhő díjához a kisnyugdíjasoknak.