Belföld

Kohout lesz a cseh kormányfő

Maratoni tárgyalássorozatot követően sikerült „összerántani" a két héttel ezelőtt felbomlott cseh kormánykoalíciót, miután hajlandó volt lemondani az ingatlanügyei miatt botrányba keveredett Stanislav Gross miniszterelnök.

Csehországban a kormánykoalíció három pártja csütörtök hajnalban megállapodott a kabinet újjáalakításáról. Ezzel több hónapos kormányválságnak értek a végére, és elejét vették az előrehozott választásoknak.

A kiszivárgott forgatókönyv szerint a jövő évi országgyűlési voksolásig folytatják a koalíciós kormányzást a kereszténydemokraták, a szociáldemokraták és az uniópárt képviselői. Ugyanakkor a Szociáldemokrata Párt elnöke, az ingatlanvásárlásai miatt botrányból botrányba keveredő Gross átadja miniszterelnöki székét párttársának, az ország eddigi uniós nagykövetének, Jan Kohoutnak.







Gross vesszőfutása
Egy 143 négyzetméteres luxuslakás ugyancsak borsos vételára kapcsán merült fel a kérdés idén januárban: vajon honnan volt Gross-nak jó négy évvel ezelőtt annyi pénze, hogy mintegy 40 millió forintnak megfelelő koronáért új otthont vásároljon? Gross gazdag nagybátyjától felvett kölcsönökre hivatkozott, ám hitelt érdemlően azóta sem tudta igazolni a pénz eredetét. Ezen túlmenően felesége is komoly korrupciógyanúba keveredett: Sarka Grossova a “Gyémánt a gyermekeknek” nevű jótékony célú alapítvány pénzéből egy Lubise Barkova nevű üzletasszonynak is juttatott nem kevés pénzt. A helyzet a fiatal politikus szempontjából sokat romlott, amikor március elején az egykori cseh baloldali kormányfő, Milos Zeman könyve megjelent: ebben egyik legnagyobb hibájának nevezi, hogy jóhiszeműen felkarolta a fiatal, feltörekvő Gross-t.

A cseh kormánykoalíció két hete esett szét, amikor a kereszténydemokraták kiléptek, mert a szociáldemokraták nem voltak hajlandóak lecserélni a zavaros családi pénzügyei miatt éles bírálatok kereszttüzébe került Grosst. Ezt követően bizalmi szavazást kért maga ellen a cseh miniszterelnök, ám az utolsó pillanatban sikerült megegyeznie a kommunistákkal, így túlélte a voksolást. Azonban ezt követően az uniópárt képviselői is bejelentették, hogy kiszállnak a közös csónakból.

A szociáldemokratáknak dönteniük kellett, vagy engednek az egykori koalíciós társak nyomásának és új miniszterelnököt jelölnek, vagy a kommunisták támogatásában bízva kisebbségi kormányzásba kezdenek. Ez utóbbit azonban nem nézte volna tétlenül Vaclav Klaus köztársasági elnök sem, egy előre hozott választásnak viszont az egykori koalíció egyik tagja sem örült volna. Érthető tehát, hogy beáldozta magát a szociáldemokrata pártelnök.

A csütörtök hajnalban, nyolcórás egyeztetés után megszületett alku részletei egyelőre ismeretlenek, ezekre ugyanis még mindhárom párt teljes vezetésének rá kell bólintania.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik