A gazdasági tárca szerdán közleményben tudatta, hogy Kóka János tárcavezető április 30-i hatállyal felmentette Terták Ádámot, a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. (ITDH) vezérigazgatóját. A közlemény indoklása szerint a miniszter ugyan elismerte Terták Ádám elmúlt fél év során tett szakmai erőfeszítéseit, de elégedetlen volt az ITDH szervezetének átalakítási ütemével.
Kóka a szerdai kormányülést követő kormányszóvivői tájékoztatón a FigyelőNet kérdésére azzal indokolta Terták menesztését, hogy nem egyformán értelmezték a kereskedelemfejlesztés dinamikáját.
Terták Ádám korábban az Ernst&Young hazai vezetője volt. A Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. élére 2004 novemberében Kóka János gazdasági miniszter nevezte ki. A miniszter 2005. május 1-i hatállyal a szervezet vezetői feladatainak ellátására – a poszt pályázati úton való betöltéséig – Rétfalvi Györgyöt bízza meg, aki jelenleg a J. Walter Thomson vezetője.
Terták Ádám
Idén annyiban egyszerűsödött a szervezet finanszírozása, hogy immár csak a gazdasági tárca felügyelte. Korábban két – a külügy és a gazdasági – minisztériumi sorban jelent meg, és így a tavalyi költségvetése összesen mintegy 4,7 milliárd forint volt. Idén ennél valamivel kevesebb, 3,88 milliárd forintból gazdálkodhatott volna a szervezet.
A szervezet átalakítása során jelentkező késlekedésről Terták annyit mondott, hogy egy ekkora szervezet ésszerű átalakítását alaposan át kell gondolni, nem lehet egyből kivitelezni, valamint a szervezet élére kerülésekor nem szabtak időbeli korlátot. Terták szerint már elkészült az a stratégiai váltást vezérlő előterjesztés, amelyet a május 2-ára összehívott állománygyűlésen kívánt bejelenteni a szervezet dolgozóinak.
Azért csak most, mert amikor novemberben a cég élére került azt a feladatot kapta, hogy átszervezze és egy működőképes befektetésösztönző szervezetet hozzon létre. Azonban Terták szerint szervezetfejlesztési alapvetés, hogy előbb meg kell ismerni, és csak azután lehet átalakítani egy szervezetet. Ehhez legkevesebb száz napra van szükség, de a stratégiai átszervezés elkészülte után a szakszervezetekkel és az üzemi tanáccsal kellett egyeztetni, csak ez után lehetett állománygyűlést összehívni.
A tervezet elkészült, ezt Terták átadja utódának, aki belátása szerint jár el ezzel kapcsolatban. Ugyanakkor Terták szerint, amikor a posztra kinevezték, nem kötötték időkorláthoz a szervezet átalakítását, és a szükséges technológiai időket betartva ekkorra készült el az új szervezeti rendszer.