Sport

Lepődjünk meg? A WADA nem jutott be a moszkvai doppinglaborba

A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) delegációja eredménytelenül távozott Moszkvából, ahol a doppingellenőrző laboratóriumot szerették volna meglátogatni.

A szervezet bejelentése szerint az öt tagból álló küldöttség egy hetet töltött Oroszországban. Az orosz kormánynak december 31-ig hozzáférést kellett volna biztosítania a WADA számára a moszkvai laboratóriumhoz, valamint annak teljes adatbázisához.

Ez ugyanis az egyik feltétele annak, hogy a WADA megszüntesse az Orosz Doppingellenes Ügynökség (RUSADA) felfüggesztését. További feltétel, hogy 2019. június 31-ig minden ott őrzött mintát át kell adni újraellenőrzésre.

A RUSADA-t és a moszkvai labor működését 2015 végén függesztették fel, miután a WADA egy független bizottsága 2015 novemberében nyilvánosságra hozta vizsgálati eredményeit arról, hogy átfogó doppingolás zajlott az országban.

Egy évvel később a WADA által megbízott kanadai jogászprofesszor, Richard McLaren vezette független vizsgálóbizottság tárta fel Oroszországban az államilag támogatott, rendszerszintű doppingolást.

A jelentés szerint az orosz doppingellenőrző szervek 2011 és 2015 között 30 sportágban mintegy 1000 sportoló vizsgálati mintáját manipulálták, illetve pozitív teszteredményeket titkoltak el.

Az orosz sportolók a 2016-os riói olimpián még elkerülték a teljes kizárást, az idei phjongcshangi téli játékokról ugyanakkor már kitiltották az országot, és sportolóinak külön engedélyt kellett kérniük a szerepléshez. Aki pedig megkapta, az is csak semleges színekben vehetett részt a versenyeken.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik