Dave Alexander, kanadai farmer 2012. július 7-én vett egy sajtburgert és egy kis adag sült krumplit egy McDonald’s étteremben. De nem azért mert éhes volt, hanem mert egy hosszú távú kísérlete szeretett volna belevágni – írja a CBC.
Alexander sokszor hallotta a városi legendát, ami szerint a mekis ételek nem romlanak meg, de nem nagyon akart hinni benne, amíg a saját szemével nem látta. Megkérte a lányát, hogy vigyen neki haza egy szendvicset, és egy burgonyát, aztán feltette az ételt egy polcra az irodájában. Hogy legyen összehasonlítási alapja, melléjük tett egy házi készítésű burgert és burgonyát is, aztán várt. Hat éven át.
A házi készítésű ételek nem teljesítettek túl jól a tartóssági teszten, míg a McDonald’s termékein mintha nem fogna az idő.
„A krumpli elképesztően jól néz ki, mintha ma reggel vettem volna. A burger kicsit megbarnult, a zsömle kemény, mint egy hokikorong, de látszatra teljesen új.”
– mondta Dave Alexander az újságírónak, aki az után kereste meg a farmert, hogy az eladásra kínálta a hatéves gyorskaját az eBayen. Csütörtökön reggel, egy cent híján 30 dollárért (kb. 8 ezer forintért) hirdette meg a relikviát, ám a licit hamarosan 150 dollárig (több, mint 40 ezer forintig) kúszott fel.
Valószínűleg tovább csak azért nem, mert az eBay letiltotta az árverést, arra hivatkozva, hogy az oldalon csak akkor szabad élelmiszert árulni, ha fel tüntetve a lejárati ideje – írja a Fox News.
Korábban írtunk egy másik kísérleti sajtburger menüről is, amit Izlandon állítottak ki az után, hogy az országból, a gazdasági válság nyomán, 2009-ben kivonult a McDonald’s. Akkor a cég magyarországi kommunikációs ügynöksége azt közölte a 24.hu-val, hogy az éltelek rohadásképtelenségére nem a tartósítószerek használatában van a magyarázat.
Az ételek már az elkészítésük során elveszítik nedvességtartalmuk nagyját, majd szoba hőmérsékleten rohamosan az összes többit is. Egyszerűen nem marad bennük annyi víz, amennyi a rohadásért felelős baktériumok működéséhez szükséges. A mekis ételek ezért csak akkor kezdenek el rohadni, ha párás környezetbe, vagy olyan csomagolóanyagba kerülnek, ami megakadályozná a víz eltávozását. Vagyis, ha egy friss, McDonald’s burgert mondjuk, nejlonzacskóba teszünk az ugyanúgy rohadni és penészedni fog, mint a legbiobb ételek.