Május 4-én, pénteken kezdődik a 2018-as A csoportos jégkorong-világbajnokság. A házigazda Dánia lesz, a mérkőzéseket Koppenhágában és Herningben rendezik, két 12 ezer férőhelyes csarnokban. Így, hogy évente rendeznek vébét a jégkorongban, átfogó képet kaphatunk a hokimezőnyről. Mivel az NHL-rájátszás javában zajlik, így évről évre láthatjuk a másod-harmadvonalas játékosokat is. Ők ugyan nem biztos, hogy legjobb keretekbe odaférnének, így viszont megmutathatják magukat a nagyvilágnak.
Ráadásul magyar szemmel figyelve nagyjából másfél hét múlva azt is megtudhatjuk, hogy
Kénytelenek vagyunk felemlegetni: csak 15 másodpercben múlt, hogy Magyarország nem jutott fel az A csoportba. A budapesti tornán a britek és az olaszok végeztek az első két helyen, így jövőre ők szerepelnek majd a szlovákiai elitvébén. A mi ellenfelünk pedig a két kieső mellett Kazahsztán, Szlovénia, illetve a divízió I/B-ből idén feljutott Litvánia lesz.
Botrányos hangolás az olimpiai bajnoknál
Az idén téli olimpiát is rendeztek, ezen a független színekben versenyző orosz válogatott lett az aranyérmes. Gondolhatnánk, hogy ezek után ők lesznek a legesélyesebbek a világbajnokságon, csakhogy azóta történt egy-két dolog a szbornajával.
- Váratlanul lelépett a sikerkapitány, Oleg Znarok, a szövetség részéről azzal indokolták, hogy az edző elfáradt fejben, pihennie kell – ő az SZKA Szentpétervár vezetőedzője is. A helyére korábbi segítője, Ilja Vorobjov került, akit eléggé meglepett a felkérés. „Teljesen váratlanul történt minden, egy napja még semmit sem tudtam” – mondta áprilisi kinevezésekor a Sport-Expressnek.
- Sztárok sora mondta le a szereplést, kezdve a kapus Szergej Bobrovszkinál, folytatva Alekszander Radulovval és Artemi Panarinnal, bezárva a kört azzal az Ilja Kovalcsukkal, aki inkább most azon dolgozik, hogy valahogyan visszakerüljön az NHL-be ötévnyi szentpétervári kitérőt követően.
- És a felkészülés során is dadogott a játék, hatból öt meccset veszítettek el az oroszok. Persze ekkor még nem álltak rendelkezésre a KHL-bajnok Barsz Kazany játékosai, ők mindenképpen erősítést jelentenek majd.
Persze húzóemberekben így sem lesz hiány, például az a kapustrió lesz – Vaszeli Koszecskinnel az élen –, amely Phjongcshangban aranyéremig segítette a csapatot. Nyikita Gusev, Kirill Kaprizsov és a 39 évesen is remekül játszó Pavel Dacjuk vállalta a játékot, nekik kéne valahogy feltolni a dobogóra az oroszokat.
A sorsolást ellenben megköszönheti Oroszország, a francia-fehérorosz-osztrák trióval kezd, ami felhozásnak tökéletes lesz a későbbiekre, mert a csoportkör második felében már a cseh-svájci-szlovák-svéd négyes következik.
A modern érában egyébként csak a svédeknek sikerült, még 2006-ban, hogy ugyanabban az évben megnyerték az olimpiát és a világbajnokságot is.
Jöhet a svéd címvédés, hacsak közbe nem lép Kanada
Svédország válogatottja egy éve a német-francia közös rendezésű világbajnokságon megszakította a nagy kanadai sorozatot, így a tengerentúliaknak nem sikerült a triplázás – igaz, az aranyéremről rávezetések döntöttek a svéd-kanadai fináléban. Az olimpián aztán hiába volt a legjobb Svédország a csoportmeccsek alatt, a negyeddöntőben a játékok meglepetéscsapata, a német együttes kiejtette őket, úgyhogy most a vébén javíthatnak.
És van is mire alapozniuk, mindamellett, hogy olyan NHL-klasszisok csatlakoznak, mint a Vancouver Canucksot elhagyó Sedin-ikrek, vagy Henrik Zetterberg, nem szabad elfelejteni azt sem, hogy lényegében a szomszédban játsszák majd a meccseiket, azaz gyakorlatilag olyan lesz számukra végig, mintha hazai pályán játszanának. Így még talán azt is elviselik, hogy 18 éves szupertehetségük, az 1/1-es draftnak kikiáltott Rasmus Dahlin kihagyja a tornát és inkább pihen.
Márpedig most ez a helyet. A tavaly elveszített vb-döntő után Kanada is elhasalt a németekkel szemben az olimpián, „csak” harmadikok lettek, ami az ő mércéjükkel mérve csalódás. Visszahozták a kispadra azt a Bill Peterst, aki már egyszer világbajnoki aranyig vezette főedzőként Kanadát (2015, 2016), és most már hozzájuk is csatlakoznak a rájátszásban nem érdekelt NHL-esek – a NOB-bal nem tudott megegyezni a liga, azért maradtak távol Dél-Koreától a sztárok –, akik közül a leginkább Connor McDadvidre vagyunk kíváncsiak, aki az észak-amerikai hokiliga alapszakaszának pontkirálya lett, 82 mérkőzésen 41 gólt lőtt és 67 gólpasszt osztott ki.
Kanada a 21. aranyára hajt, amivel beérné az orosz/szovjet csapatot az örökranglista élén.
Akikre még figyelni kell
- Az amerikai az elmúlt évek szimpatikus csapata, tele fiatallal, látványos, megalkuvást nem ismerő hokival, meglepő eredményekkel. Nevek alapján nem olyan nagy eresztés a mostani keret (Patrick Kane-t azért nem nagyon kell bemutatni egyetlen hokidrukkernek sem), mindössze két játékosuk lesz, aki betöltötte a harmincat, szóval ismét a fiatalok kapják meg a lehetőséget. De így sem kizárt, hogy éremért csatáznak majd. Egyébként épp az a Derek Ryan a rangidős a maga 31 évével, aki pár éve még Székesfehérváron játszott, hogy aztán Ausztria és Svédország érintésével eljusson az NHL-be és az amerikai válogatottba. Micsoda karrier!
- A csehek általában ott szoktak ólálkodni a legjobb négy környékén, az olimpián is elődöntőbe jutottak, aztán előbb az oroszoktól, majd a bronzmeccsen Kanadától kaptak ki, ami azért cikinek egyáltalán nem mondható. Vannak játékosaik az NHL-ből, AHL-ből, KHL-ből, a svájci és természetesen a cseh bajnokságból is. A 46 éves Jaromír Jágr az olimpia után a világbajnokságot sem vállalta, azt viszont nem tartja kizártnak, hogy a következő szezonban visszatér az NHL-be.
- Németország szállította az olimpia szenzációját azzal, hogy egészen a döntőig jutott és ott is csak hosszabbításban kapott ki az oroszoktól. Az ő keretük még erősebb lesz Phjongcshanghoz képest az NHL-esek miatt, nem kizárt, hogy most is megtréfálják a nagyokat.
- Dánia épp Magyarországon, a magyar válogatott ellen harcolta ki a feljutást még 2002-ben, azóta pedig a világelit tagja. Bár a nyolcadik helynél előrébb sosem végzett, hazai közönség előtt benne lehet egy bravúr a szereplésükben.
- Dél-Korea története során először fog szerepelni az A csoportban. Az olimpiai házigazda honosítással is erősített csapatán, amely egy éve a magyarokat is megelőzve jutott fel az A csoportba. Akkor remekeltek, az olimpián viszont többnyire tönkreverték őket (a cseheket azért megizzasztották), négy meccsen négy vereség és 3-19-es gólkülönbség volt a mérlegük. Érdekes lesz nézni, hogy meg tudnak-e ragadni az élvonalban.
Az A csoportos világbajnokságon 16 válogatott szerepel, őket két nyolcas csoportra bontották. Az első négy-négy csapat bejut az egyenes kieséses szakaszba, a két csoportutolsó pedig kiesik a divízió I/A-ba, ők játszanak majd jövőre a magyar válogatottal. Tippelgethetnénk, hogy mely csapatoknak van erre a legnagyobb esélye, de pont a britek budapesti szereplése mutatott rá, hogy a hokiban tényleg nem létezik lehetetlen.
A dániai vébé nyitónapján rögtön lesz egy szuperrangadó, Kanada az Egyesült Államokkal játszik majd. A csoportkör május 15-ig tart, a bronzmeccs és a döntő pedig május 20-án, vasárnap lesz.
A mérkőzéseket Magyarországon a Sport 1-2 adja.
A nyitóképen a független színekben induló orosz válogatott tagjai ünnepelnek a phjongcshangi olimpiai győzelem után. Fotó: Valery Sharifulin\TASS via Getty Images