Március végén került nyilvánosságra, hogy a Donald Trump kampányának dolgozó egyik adatlabor, a Cambridge Analytica (CA) ötvenmillió Facebook-felhasználó adataiból készített profilelemzést, hogy beazonosíthassa politikai nézeteiket és célzott üzeneteket juttassanak el hozzájuk. Mark Zuckerberg, a Facebook alapítója és elnök-vezérigazgatója beismerte tévedésüket és teljes körű vizsgálatot ígért.
amelyről Mark Zuckerbergnek az amerikai szenátus előtt is számot kellett adnia. A Facebook-vezér április tizedikén kedden, magyar idő szerint este ült le válaszolni a kereskedelmi és az igazságügyi bizottság kérdéseire, amit bárki élőben követhetett a neten. A szerdai napon egy újabb meghallgatás lesz, már a képviselőházban.
Az első napon közel 50 szenátor vett részt az eseményen, és vagy öt órán át izzasztották a késve érkezett Zuckerberget, amiről a Facebook-vezér valószínűleg nem nagyon szeretne majd megemlékezni egy év múlva az “Ezen a napon” funkció által.
EGYRE TÖBB KAMUFIÓKOT SIKERÜL TÖRÖLNI
A meghallgatáson úgy tűnt, hogy sokan a szenátorok közül se igazán tudják, hogy működik a közösségi oldal. Míg Zuckerberg gyónt, már addig rengeteg mém született arról, hogy az egyik szenátor nehezményezte: folyton csokoládéhirdetéseket lát.
A kampányidőszak alatt lehetett hallani olyan feltételezéseket, hogy a közösségi oldal cenzúráz és beavatkozik a magyar választásokba, ezért magyar felhasználóként egy válasz volt különösen érdekes. A kaliforniai Dianne Feinstein szenátor kérdésére válaszolva Zuckerberg arról beszélt, hogyan fejlesztettek olyan eszközöket, amelyekkel sikerül kiszűrniük a kamuprofilokat, miként egyre fejlettebbek és hatékonyabbak ezen a téren algoritmusaik.
Zuckerberg szerint a mesterséges intelligenciát is átláthatóbbá kéne tenni, hogy a felhasználók megértsék annak működését, meg azt, hogyan is működnek az algoritmusok.
Egy másik válaszban elmondta, hogy nem tudják garantálni, hogy minden orosz trollt eltávolították már az oldalról. A sokszor már taglalt gyűlöletbeszéd definícióját pedig maga is nagyon nehezen megfogalmazhatónak tartja, de dolgoznak azon, hogy 24 órán belül eltudják távolítani az ilyen tartalmakat.
MI VAN EZEKKEL AZ ADATOKKAL?
A Cambridge Analytica-val kapcsolatos ügy során több kritikai is érte a Facebookot, hogy a felhasználó és az adatai a valódi termékek. Sheryl Sandberg ügyvezető korábban azt mondta ezzel kapcsolatban, hogy ezt csak úgy lehetne kibekkelni, ha a szolgáltatást fizetőssé tennék. Zuckerberg a szenátoroknak azt mondta, hogy a hirdetések által sikerült ennyit embert összekapcsolni az oldalon,
Szó terelődött az olyan összeesküvés-elméletekre is, minthogy a Facebook titokban rögzít audiófájlokat a telefonok mikrofonján keresztül és így tud még célzottabb hirdetéseket eljuttatni a hírfolyamokba. Zuckerberg erre egyértelműen azt mondta: nem igaz.
Azzal kapcsolatban pedig, hogy kié is az adat, a közösségi oldalé vagy a felhasználó, azt válaszolta:
A tiéd, ha úgy nézzük, hogy te döntötted el, hogy megosztod magadról.”
“Remélem, hogy az emberek számára nem olyan meglepő, mire használjuk fel az adataikat.” – utalt ezzel egyben a felhasználói szabályzat elfogadására is, bár azt bevallotta, hogy az, amiképp a Cambridge Analytica-hoz kerültek az információk, az mindenképp meglepő.
Hogy kiről milyen adatokat tárolnak pontosan, arra pedig készítettek egy eszközt, amiről korábban mi is írtunk:
ZUCKERBERG NAGYON SAJNÁLJA
Dianne Feinstein szenátor kérdésére Zuckerberg megismételte a meghallgatás kezdetén felolvasott – és hétfőn már nyilvánosságra hozott – írásos nyilatkozatában foglalt megállapítását, miszerint a Facebook egyik legnagyobb hibája az volt, hogy 2016-ban az amerikai elnökválasztások idején túl lassan reagált az orosz behatolási kísérletekre.
Ez az egyik dolog, amit a legjobban bánok”
– fogalmazott a 33 éves elnök-vezérigazgató.
A késő estébe nyúló meghallgatáson az egyik leggyakrabban elhangzott kifejezés a “sajnálom” volt. Bevezető nyilatkozatában Zuckerberg hangsúlyozta: “Nagy tévedés volt nem megfelelő mértékben figyelembe venni a felelősségünket, az én hibám volt, sajnálom.”
John Thune, a bizottság republikánus elnöke leszögezte, hogy a Facebook 14 éves története tele van az adatvédelemre vonatkozó rossz döntések miatti bocsánatkérésekkel, és feltette a kérdést Zuckerbergnek, hogy “a mai bocsánatkérés vajon miben különbözik” a korábbiaktól. Az elnök-vezérigazgató megismételte, hogy “rengeteg hibát” követtek el, de hozzátette, hogy a vállalatnál komoly változások kezdődtek a felelősségvállalás ügyében.
“Nem gondolja, hogy monopóliumuk van?” – fordult Mark Zuckerberghez Lindsey Graham, dél-karolinai republikánus szenátor, világossá téve,
Zuckerberg késznek mondta vállalatát a törvényi szabályozásra, és támogatásáról biztosította azt a tavaly ősszel benyújtott amerikai törvényjavaslatot, amely a közösségi portálok szigorúbb adatvédelmét írná elő.