A Mental Floss szerint az emberek mintegy 50 százaléka képes libabőrözni a zenétől. Egy 2011-es tanulmány alapján a zene olyan folyamatot indít el az agyban, melynek hatására dopamin áramlik a striátumba – ez az előagy azon része, melyet a szex, a drogok és a szerencsejáték is aktiválhat.
A dopamin szintje viszont már másodpercekkel a dalok csúcspontja előtt is képes megemelkedni. Ennek oka az, hogy agyunk folyamatosan, még zenehallgatás közben is igyekszik megjósolni, hogy mi fog következni.
Mikor végre valahára eljön a dal különleges pillanata, a striátum megkapja a maga dopaminlöketét.
A hormon hirtelen felszabadulása fizikai tünetekkel is jár: megváltozhat az ember szívverése, lélegzése, testhőmérséklete, szőrszálai pedig égnek állhatnak.
Más elméletek is léteznek a zene okozta szőrmeredezés megmagyarázására. Egy 2001-es tanulmány szerint például a jelenség hátterében az amigdala, az érzelmek feldolgozását irányító agyi terület egyedi viselkedése áll.
Az agy gyorsan felülvizsgálja a potenciális fenyegetést, és mikor rájön, hogy valójában nincs semmi probléma, az embert kellemes érzés tölti el.
Egy 2016-os kutatás azt is felfedte, hogy a zene okozta libabőrözés hajlamát az agy szerkezete is befolyásolja – írta az IFLScience.
Vizsgálatukban a szakértők tanulók agyát elemezték MRI segítségével. Az analízis adatai alapján a szőrmeredezést tapasztaló alanyok agyában több volt a kapcsolat a hallókéreg és az érzelmi feldolgozást szabályzó régiók között. Ez azt jelenti, hogy az érintetteknél az egyes területek sokkal hatékonyabban kommunikálnak egymással.
(Kiemelt kép: Thinkstock)