A paralimpiai bizottság beszámolója szerint a MOB újratárgyalja a sportolók és edzők felkészülését támogató Gerevich-ösztöndíj keretösszegének felosztását, hiszen arányaiban tekintnve jóval kevesebb összeget kapnak a magyar paralimpikonok.
A beszámolóból kiderül, a magyar kormány korábban soha nem látott összeget biztosít a magyar sport számára, az ösztöndíj keretösszege azonban a parasportban 2004 óta nem változott. Idén a MOB csak a paralimpikonoknak szánt keret emelését tervezte 14%-kal annak ellenére, hogy a sportágak és sportolok száma emelkedik.
Fotó: MTI
Így akár a többszörös bajnokok is megélhetési gondokkal küzdenek az alacsony havi támogatás miatt. Ahogy Gömöri írja, a londoni paralimpián érmet nyert sportolók készültek úgy a játékokra, hogy napi szinten nélkülöztek, jelentős lemondással tudták vállalni a napi felkészülést, ez pedig azóta sem változott.
“Vannak sportolóink, akik csak az edzőtáborban jutnak megfelelő táplálékhoz, mert a havi méltatlanul alacsony támogatásból legfeljebb naponta egyszer tudnak megenni egy párizsis zsömlét vagy egy pár virslit. Elvétve akad olyan paraversenyző, aki nem kényszerül arra, hogy a napi edzések mellett nyolc-tíz órát dolgozzon, és nem a megélhetésért, hanem a túlélésért .”
A MOB ígérte, megoldást találnak erre a helyzetre, az előkészítő egyeztetések során már elfogadásra került a két lépcsőben történő felzárkóztatási program: a jelenlegi összeg háromszorosára lenne szükség, aminek fedezetét biztosítja a Kiemelt Edzői Program által tehermentesített 1 milliárd forintnyi keret, melyből 7,5% illetné meg a fogyatékkal élők sportját.
Az RTL Klub híradójában megszólalt a cselgáncsozó Szabó Nikolett, aki jobb szemére teljesen vak, bal szemére pedig alig lát. VIlágbajnokként két műszakban kell dolgoznia, havi 70 ezer forintért, mindezt a sport mellett.