Nagyvilág

Trump kőkeményen beszélt az afganisztáni semmiről

Mindenki azt várta, az elnök bejelenti a csapatbővítést, ehelyett lózungokat pufogtatott. Indiára és Pakisztánra testálná az afgán problémát.

Donald Trump nem jelentett be konkrét számokat az esetleges afganisztáni csapatnövelésről, és nem kívánt határidőt sem szabni a majdani kivonulásnak, aminek szerinte “méltóságteljesnek”, de nem elhamarkodottnak kell lennie. Az amerikai elnök az arlingtoni Fort Myer támaszponton vázolta fel kormánya új afganisztáni és dél-ázsiai stratégiáját.

Az elnök a konkrét adatok közlése helyett annak fontosságát emelte ki, hogy az Egyesült Államok nem nemzetépítésért, hanem a terroristák ellen harcol más országokban, az afganisztáni tálibok elleni küzdelemben a környező államoknak, így Pakisztánnak és Indiának is részt kell vennie.

A helyi idő szerint este 9-kor a nagy tévécsatornák által élőben adott beszédben Trump már az elején kijelentette: ellenzi, hogy más országokban a demokráciát az USA saját képére alakíttassa, Washington ugyanis nem a nemzetépítésért küzd. “Ennek a korszaknak már vége” – mondta. Kis hatásszünet után hozzátette, a washingtoni kormány a terroristák ellen harcol, szövetségeseivel összefogva.

Kifejtette, hogy az amerikaiak belefáradtak a győzelem nélküli háborúskodásba, és ő is osztja az emiatti elkeseredettséget.

Személy szerint, ösztönösen, híve lett volna a teljes csapatkivonásnak, de mint az Egyesült Államok elnöke, hallgatott tanácsadói álláspontjára. “Nemzetünknek keresnie kell a méltóságteljes kivonulást, ami illik az eddig meghozott rettenetes áldozatokhoz” – fogalmazott. Ugyanakkor kijelentette, a gyors és elhamarkodott kivonulás következményei előreláthatóak és elfogadhatatlanok, mert az így keletkező légüres térbe benyomulnának a “militánsok”. A terroristáknak tudniuk kell, hogy nem rejtőzhetnek el többé – mondta Trump.

Az elnök kifejtette, az új stratégia lényege, hogy nem határidőt tart szem előtt, hanem a feltételek teljesülését, és ezért nem fog az Afganisztánban állomásozó csapatok létszámáról vagy a további konkrét katonai hadműveletekről a nyilvánosság előtt beszélni. Mint mondta, “nem kell, hogy az ellenségeink tudjanak minderről”. Hozzátette:

Nem áruljuk el, hogy mikor indítunk támadást, de az biztos, hogy támadást indítunk majd.

Oldja meg Pakisztán és India

Szerinte óriási biztonsági fenyegetésekkel kell szembenézni nemcsak Afganisztánban, hanem az egész térségben. Hosszan beszélt Pakisztán szerepéről és politikájáról, valamint India felelősségének fontosságáról. Úgy vélte, az USA többé nem hallgathat arról, hogy Pakisztán teret enged és menedéket biztosít a káosz, az erőszak és a terror erői számára. Kijelentette, hogy az Egyesült Államok, Pakisztán és Afganisztán érdeke közös: megakadályozni, hogy a biztonságosnak vélt térségekben a terroristák ismét megjelenhessenek, fenyegetést jelenthessenek, sőt, atomfegyverhez juthassanak.

2010-es fotó a háborúból: Todd W. Weavert gyászolják bajtársai az Argandab-völgyben. Forrás: AFP PHOTO / PATRICK BAZ

Kifejtette azt is, hogy Pakisztán többet nyerhet, ha az Egyesült Államok partnere, és többet veszíthet, ha “bűnözőknek ad menedéket”. Hozzátette, hogy Washington változatlanul támogatást nyújt az afgán kormánynak, de hozzáfűzte: “Afganisztánnak is osztoznia kell a terrorizmus elleni küzdelem terheiben”.

Az elnök, miközben azt mondta, hogy megakadályozza a tálibok hatalomra jutását, megemlítette azt is, hogy a távoli jövőben akár még politikai megállapodás is születhet a tálibok egyes elemeinek bevonásával. De hozzátette, senki nem tudja megmondani, hogy ez mikor lehetséges, és lehetséges-e egyáltalán.

“Pusztán katonai megoldással nem lehet elhozni a békét Afganisztánba, de stratégiai megfontolásokkal alkalmazott erővel megteremthetők a majdani békefolyamat feltételei” – mondta Trump.

Jelezte, hogy kormánya továbbfejleszti a stratégiai partnerséget Indiával, így segítve Afganisztánt gazdaságilag elmaradott vidékeinek fejlesztésében.

Trump most már nem csípi a gyűlölködést

Még mielőtt az afganisztáni stratégia részletezésébe belekezdett volna, Trump – utalva az elmúlt napok erőszakos tüntetéseire és a gyűlölethullámra – a nemzet összefogásának és egységének fontosságát hangsúlyozta. Amerikában “nincs helye az előítéletességnek, a fanatizmusnak és a gyűlöletnek” – jelentette ki.

(MTI)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik