Az Apple idén adja ki a legújabb iOS-t iPhone, iPod Touch, iPad készülékekre, amit főleg azért várunk, mert talán az iOS 11 lesz az, ami valóban elterjesztheti a kiterjesztett valóságot a hétköznapi felhasználók körében.
Az operációs rendszer egyik legizgalmasabb eleme az ARKit nevű fejlesztői keretrendszer, ami a kamerás eszközöket felvértezi azokkal a képességekkel, amik a különféle AR-alkalmazásokhoz kellenek. A szoftver ugyan még tesztelési fázisban van, de már most felbukkantak izgalmas ötletek.
Az egyik legújabb demó egy olyan alkalmazásé, ami az A-ha: Take On Me videoklipjét alkotja újra a valóságban, és a felhasználó környezetét dúsítja fel a klipben látott szkeccses, rajzos elemekkel.
De lehetővé válik az is, hogy portált nyissunk a park közepén, majd abba belépve egy űrhajóban találjuk magunkat.
Beam me up sco… oh, actually nevermind, i’ll just use my portal #ARKit @GeneRealAR #genereal https://t.co/KBpgjL6MX2 #wip pic.twitter.com/glaC5NDlyy
— lauri (^ー^)ノ (@lingoded) July 26, 2017
A Pokémon Go sikere után valószínűleg tarolni fognak azok az appok is, amik virtuális kiskedvenceket jelenítenek meg a valódi világ rétegei felett. Ha például nem lehet kutyusunk, de nagyon vágyunk rá, a telefonunkkal varázsolhatunk egyet.
My #wwdc lab was quiet, so I modified the ARKit sample code to place dogs randomly throughout the building pic.twitter.com/2arBY4F1Vj
— Nick Shearer (@nickjshearer) June 8, 2017
A technológia a navigációban is segíthet, ahelyett hogy az Apple-térképre szegeznénk a tekintetünket, megnyithatunk egy AR-térképet, ami ezután nyilakkal irányít el miket az utcákon a kitűzött úti célhoz.
A héten felreppent a hír, hogy a Microsoft halálra ítélte a Paintet, és bár a hír ebben formában nem igaz, de akkor sem kellene különösebben félnünk, mert a kiterjesztett valóságban bármit összefirkálhatunk festékes flaskával, rosszabb pillanatainkban akár az egész nappalit.
Doodling with the new #ARKit @Apple @madewithunity #madewithunity #ar #socool
##iOS11 smashes it out of the park! pic.twitter.com/4K0N2wcH4q— Brandon Sidebottom (@Brannydonowt) June 8, 2017
Videojátékok terén pedig egy teljesen másfajta interakciót tesz lehetővé az AR, hiszen bármelyik asztalból, érdekes felületből játékteret varázsolhatunk, vagy a hálószoba falán lövöldözhetjük az idegeneket, rakosgathatjuk a Tetris-elemeket a padlón.
Persze ezek egyelőre még csak fejlesztői demók, de jól példázzák azt, mit lehet kihozni technikailag az ARKitből. Hivatalos megjelenési dátumot nem jelentettek be az ősszel érkező iOS 11-hez, egyszeri felhasználóként addig várnunk kell a letölthető AR-appokra is.