Nehéz helyzetbe került egy amszterdami múzeum, ahol kölcsönben voltak a Krím félszigetről származó kincsek. Azonban a világpolitika beleszólt a kultúrába: időközben az orosz agresszió elérte Ukrajnát, az oroszok bekebelezték a Krímet, így kérdésessé vált, kinek adják vissza a történelmi tárgyakat.
Szittya (azaz szkíta) aranykincsek is vannak a pakkban, amit négy krími múzeum és az ukrán állam is visszakövetelt a kölcsönzés lejárta után. Az Allard Pierson Múzeum pedig vakarta a fejét, az ügy pedig bíróságra került. Az illetékes holland bíróság az UNESCO vonatkozó szabályai miatt Ukrajnának adta a kincseket, mivel azokat csak szuverén államoknak lehet juttatni.
A bíróság szerint Ukrajna döntheti el, hol helyezi el a kincseket. Az ukránok annak már kevésbé örülhetnek, hogy 110 ezer eurót kell kifizetniük azért, mert két éve az amszterdami múzeum őrizte a műtárgyakat. A kiállítás maga 2014 februárjától májusáig tartott, a címe Krím – A Fekete-tenger aranya és titkai. Olyan aranytárgyakat állítottak ki, amik az ógörög gyarmatosítás korából származnak. Öt múzeum kölcsönzött tárgyakat, ebből négy krími, egy kijevi.
Az ukrán politika kb. pezsgőt pukkantott örömében a bírósági döntés után. Petro Porosenko ukrán államfő szerint a döntés azt jelenti, “a szittya arany Ukrajnához tartozik, ahogy a Krím is”. Valentina Mordvinceva krími archeológus szerint viszont politikai döntés született:
Ez olyan, mintha egy különleges könyvből kitéptek volna egy lapot. Ezek a műkincsek a mi földünkből való, szóval vissza kell térniük a Krímre.
Természetesen az orosz kulturális minisztérium tiltakozott, szerintük a döntés aláássa a múzeumok kölcsönadási szokásait is. A krími múzeumoknak három hónapjuk van fellebbezni. (BBC News)