A Beludzsisztánban élő két testvér, a tizenhárom éves Soaib Ahmed és a kilencéves Abdul Rasid az elmúlt években orvosok egész hadát ejtette kétségbe: a fiúk nappal ugyanis teljesen átlagos életet élnek, éjjelre azonban teljesen lebénulnak, így sem mozogni, sem beszélni nem tudnak.
A nap első sugarainak megjelenésekor ébredő fiúk egész nap energikusak, más gyerekekhez hasonlóan iskolába járnak, de késő délután hirtelen kimerültté válnak, majd másnap reggelig teljesen megmerevednek.
A szülők szerint a gyerekek a naptól függnek, és születésük óta ezzel a rejtélyes állapottal küzdenek.
Ezt az állítást az orvosok egy egyszerű kísérlettel már megcáfolták: a két fiút egész napra egy elsötétített szobába zárták, de azok nem mutattak bizarr tüneteket, de a felhős, illetve esős napokon sem tűntek fáradtabbnak a megszokottnál.
A gyerekek állandó megfigyelés alatt állnak a fővárosban, Iszlamabádban, melynek költségeit az anyagi gondokkal küzdő család helyett az állam vállalta magára. Vérmintáikat a világ több laboratóriuma is elemzi, de betegségükre máig nem találtak gyógymódot.
– mondta a Pakisztáni Orvostudományi Intézet (PIMS) professzora, Javed Akram.
A szülők egyébként unokatestvérek, hat gyerekükből kettő korán elhunyt, egy harmadik – most egyéves fiú – pedig ugyanilyen betegséggel küzd. Az orvosok szerint a közeli rokoni kapcsolat is oka lehet a furcsa tüneteknek, de a falu levegőjéből és talajából is vettek mintákat, feltételezve, hogy az egész talán környezeti okokra vezethető vissza.
A gyerekek állapotában hosszú időn át nem állt be változás, de a The Express Tribune szerint néhány nappal ezelőtt már megtették első éjszakai sétájukat, egy idő után pedig lehet, hogy teljesen átlagos életet élhetnek majd, és valóra válhat az álmuk is: Soaib tanár, Abdul pedig iszlám hittudós szeretne lenni.